1. YAZARLAR

  2. Ahmet Balcıoğlu

  3. Umre: Mekke Ve Medine'den Konya'ya Köprü Kurmak
Ahmet Balcıoğlu

Ahmet Balcıoğlu

Ahmet Balcıoğlu
Yazarın Tüm Yazıları >

Umre: Mekke Ve Medine'den Konya'ya Köprü Kurmak

A+A-

Umre, enteresan bir ibadet.
Farz değil, vacip değil ama insanların akın akın gittikleri bir kulluk çeşidi. Bir gidenin, imkan bulduğunda bir daha gitmekten kendini alamadığı bir ibadet.
Toplumun büyük bir kesimini ilgilendiren bir ibadet. Hacdan daha fazla kişiyi ilgilendiriyor. Hacca 60 bin kişi giderken umreye yaklaşık 500 bin kişi gidiyor. En az 50 kişiyle irtibatı olsa bir kişinin yılda 25 milyonu ilgilendiren ve hayatına giren bir ibadet.
İbadetlerin iki yönü vardır. Şekil ve ruh yönü. Şekil önemlidir çünkü ibadetin muhafızıdır. Ruh yönü önemlidir çünkü şekil ruh ve mana için vardır.
Umre ibadetinin şekil yönü üzerinde bir eksiklik yok. Gerek gitmeden önce yapılan seminerler gerekse din görevlisi ve kafile başkanı gönderilerek şekil yönü eksiksiz yerine getiriliyor.
Ruh ve mana yönü için aynı ifadeleri rahatlıkla kullanamıyoruz.
Öncelikle umre bir ibadettir. Bu hiç akıldan çıkarılmamalıdır. Diğer hususlar teferruattır.
Maalesef toplumumuz umre ibadetini bir ritüele dönüştürmüş durumda. Örfi hususlar umre ibadetini ve onun meydana getireceği manevi kazanımları gölgede bırakmaktadır. Araçlar, amaç haline gelmiş bazı hususlar umrenin asli bir parçası haline gelmiştir.

UMRE BİR İBADETTİR.
Umrenin asli fonksiyonlarını icra eder hale gelmesi için hepimizin gayret göstermesi gerekiyor.
Umre bir ibadettir.
Umre nasıl bir ibadettir?
Umre, kutsal topraklarda başlayan ve ölünceye kadar devam eden bir ibadettir.
Umre, bir değişme kararı niyetinin deklare edilmesidir. Bu değişimin başlama yeri de Kutsal topraklardır Ka'be'dir. Ama değişimin devam edeceği yer yaşadığımız yerdir Konya'dır.
O zaman şu soruyu sormamız gerekiyor. Orada yaşadığımız manevi yoğunluğu nasıl devam ettireceğiz?
Bu sorunun cevabı kanaatimizce orada yaptığımız eylemlerle Konya arasında (Konya'daki hayatımız arasında) köprüler kurmaktır. Eğer bu vesilelerle Mekke ve Medine'deki uygulamalarımızın ruhunu buraya yaşadığımız yere getirebilirsek umremiz canlılığını devam ettirecek. Bu sayede hayatımızda kalıcı değişimlere vesile olacaktır.
Eğer bağları oluşturmazsak bir süre etkisi devam edecek yavaş yavaş hayatımızdaki etkisi sona erecektir.

Şimdi kurulabilecek köprülere örnekler verelim.
1- Vahiy köprüsü; Mekke'den Konya'ya: Vahyin ilk indiği yer olması hasebiyle Mekke hatırası olmak üzere Kitabımızdan bir bölümü her gün anlayarak okumak. Bu Mekke'yi zihnimizde canlı tutacaktır.
2- Hadis ve sünnet köprüsü; Medine'den Konya'ya: Peygamberimizin şehri olması hasebiyle Medine hatırası olmak üzere her gün Peygamberimizin sözlerinden birkaç tane okumak. Bu da Medine'yi zihnimizde canlı tutacaktır.
3- Cemaatle namaz köprüsü; Mekke ve Medine'den Konya'ya: Mekke ve Medine'de tüm namazları cemaatle kılmaya gayret eden kardeşlerimiz Hem Mekke hem de Medine hatırası olarak cemaatle namazı Konya'ya taşımaları gerekiyor hem erkekler hem de hanımlar.
4- Sa'y ü gayret köprüsü; Mekke'den Konya'ya: Hz. Hacer'in o destansı çabasını umudunu yitirmeden konya'daki çalışmalarda örnek almak neredeyse kimsenin gelme ihtimalinin olmadığı bir ortamda çabasını sonuna kadar devam ettirmek.
5- Tedbir köprüsü; Sevr'den Konya'ya: Kendisi peygamber olmasına rağmen hicrette alınabilecek tüm tedbirleri alan bir peygamberin ümmeti olarak bizimde işlerimizde alınacak tüm tedbirleri almayı bir sünnet haline getirmeliyiz.
6- Sabır köprüsü; Mekke ve Medine'den Konya'ya: Yolculuk baştan sona kadar sabrı gerektiriyor. Bu kadar sabredebilmenize siz bile şaşırıyorsunuz. Bu sabır potansiyelinizi hayatın her alanında Konya'ya taşıyacak köprüyü kurmalısınız.
7- İnfak köprüsü; Mekke ve Medine'den Konya'ya: Umre büyük bir infak hamlesi İnsanların 11 gün için 5 000 lirayı verebildiklerine şahit oluyorsunuz. Orada çok daha cömert olduklarına ve insanlara yardım etmeye çalıştıklarına şahit oluyorsunuz. Bu güzellikleri infak köprüsüyle Konya'ya taşıyabilmeliyiz.
8- Kul hakkı bilinci köprüsü; Mekke ve Medine'den Konya'ya:Umre esnasında kul hakkı bilincinin de arttığına şahit oluyoruz ve bu kısa süre için helalleştiklerini görüyoruz. Bu güzelliği de kul hakkı köprüsüyle Konya'ya taşımalıyız.
Umrenin hayatımızı imar etmesi, aksayan yönlerimizi ta'mir etmesi ve kurduğumuz köprülerle hayatımızı güzelleştirmesi dileklerimle.
Muhabbetlerimle.

YAHYA KEMAL BEYATLI BEYATLI'DAN GÜZEL SÖZLER

- Ankara’nın en çok istanbuI’a dönüş yoIunu sevdim.
- Siyasette, doğru her zaman biraz geç söyIenir.
- ÖImek kaderde var, yaşayıp köhnemek hazin bir çare yok mudur buna ya rabbe’I aIemin.
- GüçIü oIan, yeniImeyen yaInız azimdır.
- İnsan aIemde hayaI ettiği müddetçe yaşar.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum