1. YAZARLAR

  2. Kadir İYİANLAR

  3. Üreten De Tüketen De İcraat Bekliyor..
Kadir İYİANLAR

Kadir İYİANLAR

Kadir İYİANLAR
Yazarın Tüm Yazıları >

Üreten De Tüketen De İcraat Bekliyor..

A+A-

Dobra dobra yazacağım.  Uyarı görevimi yapacağım, yapacağım ki, sonradan pişman olup kafamızı duvara çarpmayalım.  Bir çok kereler bu hükümeti eleştirdim.  Her şey hoş, aman çok iyiyiz, havaalanı yapıyoruz, boğazı alttan geçiyoruz demeyeceğim. Yine eleştireceğim. Neden eleştiriyorum? Bu hükümet görevini tamamladı, yapabilecekleri bu kadar. 2019 yılını beklemeden Cumhurbaşkanımız Başkanlığında yeni bir görev dağılımı acilen yapılmalı..

2002 yılından beri ilk defa ekonomik alanda bu kadar çaresiz bir hükümetle karşı karşıyayız.

Kredi kartları, tüketici kredileri, karşılıksız çek ve senet, para darlığı hiç bu kadar sıkıntılı seviyeye ulaşmamıştı.
Hiçbir zaman çalışanı işveren, bu kadar yük olarak görmemiş, hiçbir zamanda çalışan bu kadar maddi ve manevi yıpranmamıştı.
Devletin kurumu akla hayale gelmeyecek ürün sepeti ile hazırladığı vatandaşın cebini yansıtmayan enflasyon gerçeği, hiç bu kadar üst seviyelere çıkmamıştı.
Vatandaşın ekonomik hayatı hiç bu kadar zorlaşmamıştı. Market ve Pazar fiyatları hiç bu kadar tarihinin en üst seviyesine çıkmamış, vatandaşın alım gücü hiç bu kadar azalmamıştı.
15Temmuz’da vatandaşın ve Sayın Cumhurbaşkanımızın dik duruşu ile hain  fetö çetesinin tankla tüfekle gerçekleştiremediği Hükümeti aciz durumlara düşürme, yıkma, yok etme planı çökmesine rağmen, Hükümetin  ve sorumlu Bakanların gerçeği görüp ekonomi de yaraya merhem sürmek yerine pansuman yaparak geçiştirmeleri nedeniyle yapılan anketler yanıltmasın, bu hükümet tarihinin en yüksek seçmen kaybetmesine neden olmuştur.
Döviz sepeti, tarihinin en üst seviyelere çıkmasına, Türk lirasının yerlerde sürünmesine rağmen  Merkez Bankasının asli vazifesinin Türk lirasını koruma ve ekonomik göstergelerinin sapmasını önleme olarak bildiğimiz görevi yerine, Zeybekçi gibi Bakanların hep yurt dışını adres gösterip ABD seçimlerini ve ABD faiz artışını bahane edip Merkez Bankasının piyasalara tepkisiz kalmasına neden olması hiç bu kadar vatandaşı sıkıntıya düşürmemişti.

Şirketlerimizin TL bazındaki borcu ve Dış kredi ile milyarlarca dolarlık yatırım yapan KİT’leri hiç bu kadar zor günler beklememişti.
Gerçekler her zaman can yakar. Zamanında yapılan uyarılara Hükümet sessiz kalmaz ve ABD’nin en iyi ekonomi bölümlerinde doktora yapan, tez hazırlayan, en iyi şirketlerinde yöneticilik yapan Değerli Bakanlarımızın yaraya pansuman yerine dikiş atmalarını canı gönülden dilerim.
Dünyanın en borçlu ülkesi ABD, Japonya ve Avrupa Birliği ülkeleridir. İngiltere’de bu kıstasın içindedir.
Her birinin borcu ülkelerinin ürettiği katma değerden daha fazladır. Dünyanın en yüksek cari açık veren ülkesi ABD’dir.
Ve dünyanın en çok hiçbir karşılığı olmadığı halde karşılıksız para basıp, piyasayı paraya boğan da bu ülkelerdir.
Ne acıdır ki, bu ülkelerin hiç birinde kriz olmuyor, Emisyon artışını  hep bir noktada tutan, karşılıksız para basmayan ve dünyanın en az borçlu ülkelerinden biri olan Türkiye’de ise ABD doları FAİZİ 0.25 artacak diye bir gecede dolar yüzde 3’ün üzerinde değer kazanıyor.  Her yıl neredeyse döviz sepeti bazında TL yüzde 30 değer kaybediyor.
Ne acıdır ki sürekli para basıp piyasaya pompalayan bu ülkelerde enflasyon hep sıfırda geziyor, sıkı para politikası ile vatandaşın ümüğünü sıkan Tarım ve hayvancılık ülkesi Türkiye de ise gerçek enflasyon her yıl en az yüzde 30’lar da geziyor.

Ne acıdır ki yeni yıl ile zorunlu hale gelecek bireysel emeklilikte toplanacak paraların bir kısmının ters repo, bir kısmının devlet borçlanma senetleri ve en yüksek kısmının da  bankalara mevduat olarak yatırılıp banka bilançolarının  bu şekilde daha iyi konuma getirilecek diyen, Muhafazakar bildiğim Mehmet Şimşek gibi Bir Bakanımızın bir çok vatandaşın Faiz hassasiyetini dikkate almamış olması.

Ne acıdır ki, hain Suriye rejiminin katliamından kaçıp Türkiye’ye sığınan ve sığınmaya devam eden mültecilere 25 milyar doların üzerinde para harcayıp, buna sessiz kalan Avrupalı hain işbirlikçilerine bu miktarı Birleşmiş Milletler dahilinde yükleyemeyen, Hain fetö ve PKK’lı teröristleri ülkesinde barındıran, onlara maddi destek yapan ülkelere hodri meydan diyerek, kapıları açmayan ve tüm sıkıntıyı vatandaşına yansıtan bir hükümetle baş başayız.
Allah sonumuzu hayır getirsin.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.