Erol Kutlu

Erol Kutlu

Uyuşturucu ile topyekûn mücadele

A+A-

Uyuşturucu kullanımı hem ülkemizin hem de bu çağın en önemli sorunları arasında yer alıyor. Trend denilen şeyi göz önüne aldığımızda bu sıkıntının büyüyerek devam edeceği yönünde. Ancak kamu kurum ve kuruluşlarımız, sivil toplum örgütlerimiz de bir taraftan mücadele ediyor. Ancak bu mücadelenin daha verimli hale getirilmesi için farklı çözüm yolları bulunmalı…

Maalesef artık bugün, 14-15 yaşındaki bir gencimiz rahatlıkla bu maddelere ulaşabiliyor. Bundan 10 sene öncesine kadar 14-15 yaşındaki gençler sigaraya bile zar zor ulaşırken, bugünkü gençler uyuşturucu maddelere ulaşabiliyor.

Yapabiliyorsanız, bu maddeler ülkeye girmeden imha edeceksiniz. Onu yapamadıysanız, şehre girmeden imha edeceksiniz. Onu da yapamadıysanız, çocukların eline geçmeden imha edeceksiniz. Fikrim şu dur ki; uyuşturucu maddelere ulaşım kolaylaştıkça kullanım oranı da artacaktır ve artıyor da zaten…

Önce bu maddele ulaşılabilirliği ortadan kaldırmanız gerekiyor. Bunun dışında yapılan bilinçlendirme çalışmaları, eğitim gibi faaliyetler değerlidir, ancak pek yararlı değildir. Gençlerin motivasyon kaynağı çok farklı noktalara dayanıyor…

Gelelim Konya’nın uyuşturucu ile mücadelesine… Perşembe günü Konya Valiliği’nde Dünya Uyuşturucu ile Mücadele Günü dolasıyla bir tören düzenlendi. Törende uyuşturucu ile mücadele eden kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütlerine ödül takdim edildi.

Konya’da uyuşturucu ile ilgili verilen rakamlar da çok çarpıcıydı.

Rakamlar şöyle: Konya İl Emniyet Müdürlüğü uyuşturucu veya uyarıcı madde ticaretinin önlenmesine yönelik olarak, 2017 yılı içerisinde 28 planlı çalışma dosyası operasyona dönüştürülmüş ve bu operasyonlarda uyuşturucu madde ticaretinden 122 şüpheli şahsa işlem yapılarak 87’si tutuklanmıştır. Bu operasyonlar haricinde 2017 yılında 922 farklı olayda bin 147 kişi yakalanmış, 243 kişide tutuklanmıştır. Bu operasyonlarda 300 bin 768 gram esrar, 2 bin 72afyon sakızı, 3 bin 142 gram eroin, 32 bin 423 adet ecstasy, 198 adet suboxone, 128 adet rivotril, 205 gram kokain, 207 gram sentetik kannabioonid(bonzai) ele geçirildi.

Korkunç rakamlar… Bunların operasyonlarda ele geçirildiğini bir de polisin denetiminden kaçan miktarı düşündüğünüzde, rakamların korkunçluğu daha da artıyor.

Toplantıda Vali Yakup Canbolat da önemli tespitlerde bulundu. Uyuşturucu ile mücadelenin sadece devlet kurumları ile 3 sivil toplum kuruluşunun görevi olmadığına dikkat çekti.

Vali Canbolat’ın şu değerlendirmesi de önemliydi: Konya’da uyuşturucu kullanma oranı, Türkiye’nin diğer illerinde ve dünyada olduğu gibi artış halinde. Herkesin kendi çocuğuna, ailesine, çevresine, okuluna dikkat etmesi gerekiyor. Bu mücadelede herkese önemli bir sorumluluk düşüyor. İlimizdeki bütün duyarlı vatandaşlarımızı bu mücadeleye destek vermeye çağırıyoruz. Herkesin katkısını bekliyoruz.

Törende İl Emniyet Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı, Kamu Hastaneleri Birliği, Halk Sağlığı Müdürlüğü ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü personeli ödüllendirildi. Daha dikkat çekici olan ise şu oldu. Konya’da sadece 3 sivil toplum örgütü uyuşturucu ile mücadele ediyormuş…

Konya Platformu Derneği, Gül Gençlik Derneği ve REHADER… Bu derneklere ödül verildi.

Düşünsenize Türkiye’nin sivil toplum bakımından en zengin şehirleri arasında yer alan Konya’da sadece ama sadece 3 sivil toplum kuruluşu uyuşturucu ile mücadele ediyor. Doğrudan çocukları ve ailelerin hayatını mahveden böylesine devasa bir sorunla karşı sadece 3 dernek… Nerede onlarca hayır derneğimiz, nerede ‘bize sadece Allah rızası yeter’ diyen sivil toplum kuruluşlarımız… Tefecilerden bile bağış alan ama uyuşturucunun pençesine düşmüş gençlere el uzatmayan sivil toplum kuruluşlarımız nerede?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar