Uzman doktor Konyalılara seslendi: Boşa gitmesin

Uzman doktor Konyalılara seslendi: Boşa gitmesin

Pandemi ile mücadelede birinci dönem geride kaldı ve normalleşme süreci temkinli olarak ilerlemekte. Ancak bundan sonraki yaşanacak süreç uzmanların söylemleri ile değil vatandaşların davranışlarıyla şekillenecek.

A+A-

Salgınla mücadele devam ediyor. Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu ve sağlık personellerinin büyük özverileri sonucunda Avrupa, ABD ve Rusya gibi gelişmiş ülkelere nazaran süreci çok daha iyi atlatan ve kötü senaryoları bertaraf eden Türkiye’nin yönünü bundan sonra atılacak adımlar belirleyecek. Uzmanlar, tedbirler sonucunda temkinli iyimserliğin oluştuğunu ancak bütün çabaların yapılacak en küçük hatalarla tekrar başa dönüleceği konusunda uyarıyor.

BAZI İLLERDE VAKALAR YENİDEN BAŞLADI

Bölgesel olarak alınan tedbirlerin sıkı tutulmasıyla geçtiğimiz haftalarda 2 haftaya kadar yeni vaka görülmeyen illerimiz vardı. Fakat cenaze ve taziye ziyaretleri, biraz da vatandaşların rehavete kapılmayla birlikte bayram sürecinde vaka sayısı 0 olan 3 şehirde yeni vakalar saptandı. Doktorlar ise bu düzeye kolay gelinmediğini ancak hızlı geri dönülebileceği konusunda vatandaşları uyarıyor.

“SÜRECİN BAŞINA DÖNMEYELİM”

Özel Büyükşehir Hastanesi Cildiye Uzmanı Uzm. Dr. İsmail Örs, pandemi sürecinde psikolojik faktörlerin bağışıklık üstünde önemine değinirken normalleşme sürecinin salgının bittiği anlamına gelmediğini söyledi.

Uzm. Dr. Örs şöyle konuştu;

“Virüsle ilgili çalışmalar dünya çapında devam etmekle birlikte Kovid-19’a karşı henüz herhangi bir aşı veya ilaç geliştirilememiştir. Ellerimizi yıkamak ve dezenfektan kullanmak gibi kişisel hijyen kurallarına uymak, maske takmak, sosyal mesafeyi korumak, ellerimizle yüzümüze dokunmamak hastalığın yayılmasını engellemek açısından önemlidir.

Enfekte kişilerin çoğu, hafif ya da orta düzeyde semptomlar geliştirmekte ve hastaneye yatmadan iyileşmektedir. Koronavirüsün üzerimizde yol açtığı ruhsal bozukluğu engellemek, psikolojik harbi kazanmak, bununla başa çıkabilmek gereklidir. Şayet kişi psikolojik savaşı kaybederse bağışıklık sistemi çökmekte ve Kovid-19 dahil her tür enfeksiyona açık hale gelmektedir.

Yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat etmemiz gerekmektedir. Karbonhidrattan fakir proteinden zengin diyetin yapılan çalışmalarda bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği görülmüştür. Diğer taraftan sürecin başına dönmemek için rehavete kapılmamalı ve tedbirlere uymaya dikkat etmeliyiz.”

UFUK KENDİRCİ

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.