1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Vali Beye Ve Yetkililere Teşükkür
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Vali Beye Ve Yetkililere Teşükkür

A+A-
Bu konuda geçmiş yıllarda da yazdım.
Türkiye’de trafik magandalarının önüne geçilmesini, ayrıca gerek evlilik, gerekse sünnet düğünleri veya benzer etkinliklerde gündüz ve gece onlarca havai fişek, patlayıcı madde atılıyor. Bunun önüne geçilmelidir” diye birçok kereler yazmıştım.
Bir defa böylesi patlayıcı maddenin, havi fişeğin sevgi, coşku ile ne alakası olduğunu da bir türlü kestirmiş değilim. Üstelik ithal edilen bu maddelerle Türkiye’nin çok yüksek oranda parası dışarıya ve bir hiç uğruna gittiğini de biliyorum.
Dahası bu tür maddelerin atılması sırasında yine birçok kereler yazdık, gördük, duyduk sakatlanmalara ve hatta öyle ki ölümlere neden olmaktadır. Bunun önüne geçilmesi lazım.
Gecenin bir saatinde başlıyor patlamalar. Çocuk mu uyuyor, ya da korkacaklar. Ya da insanlar istirahata çekilmiş, hastası var. Bunu kimse düşünmemektedir. Kendi sevincin, coşkun için başkasının huzurunu kaçırmaya kimsenin hakkı yoktur.
Bir kısım insanlar düğün yapıyor, eğleniyorlar. Buna bir diyeceğimiz yok. Ancak bunu yaparken kimse rahatsız edilmemelidir. İşin birde gürültü kirliliği tarafı var. Mahalle aralarında düğün yapanların kurdurdukları orkestraların çıkardığı  ses, oynanan oyunlarla maalesef o mahalle ve çevresi saatleri iple çekmekte, hatta o gün çıkabiliyorsa evlerini terk etmektedirler. Madem ki, çağ atladık, madem ki, Avrupa ülkesiyiz. Bunları yapacak kimseler gitsinler eğlencelerini düğün salonunda, uygun bahçelerde yapsınlar, kimseyi rahatsız etmesinler. Aynı durum asker uğurlamalarında da yaşanmaktadır. Aşırı gürültü, klakson çalmaların önüne geçilmelidir.
İşte bu noktada Konya Valiliği aldığı bir kararla bu tür etkinliklerde patlayıcı madde, havai fişek atımını yasaklamıştır. Bu haber gazetelerde çıktı. Kamuoyuna duyuruldu. Bu kararı alanları kutluyorum, destekliyorum ve teşekkür ediyorum.
Valilik basın toplantısında şu konulara dikkat çekti. Sizlerle paylaşıyorum.
 Konya Valisi Muammer Erol, İl Jandarma Alay Komutanı Albay İsmet Cansaran, İl Emniyet Müdürü Mevlüt Demir katıldı. İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürü Turan Arı’nın Patlayıcı Maddelerle İlgili Yasaklama Kararı ile ilgili gerçekleştirdiği sunumunun ardından kararı değerlendiren Konya Valisi Muammer Erol, düğünlerde, kapalı ve açık mekânlarda havai fişek atarak gösteri yapılmasının oluşturduğu, birçoğumuzun yakinen gördüğü ve sıkıntısını da yaşadığı, bizce insanların hayatını
sıkıntıya sokan, Allah korusun zaman zaman ölümlere kadar varan, yaralanmalara, sakat kalmalara neden olan bir olayın önüne geçebilme adına bir yasaklama kararı aldıklarını kaydetti. Vali Erol, "İnşallah hayırlara vesile olur. Daha önceden Emniyet Müdürlüğü’nün ‘Düğün Evleri Yas Evine Dönmesin’ şekildeki bir kampanyayla yapmaya çalıştığı, düğünlerde özellikle silah kullanılmasının önüne geçilmesi gayretinin bir sonucu ve onu destekleyen bir husus. İnşallah vatandaşlarımız bu yasak kararına uyarlar ve anlayışla karşılarlar. Düşünün kapalı yerlerde sigara içilmesini yasaklıyoruz ama bu parlayıcı ve patlayıcı maddelerden çıkan dumanlardan oradaki insanların tamamı nefes alamaz hale geliyor. O mekanda epeyce çocuk, yaşlı ve hasta da bulunabiliyor. Böyle bir kötülüğü yapmaya hakkımız yok. Buna göz yummaya da bizim hakkımız yok diye düşünerek böylesi bir karar almak zorunda olduğumuz kanaatine vardık. Emniyet Müdürlüğümüzle, jandarmamızla yaptığımız istişare sonucunda da böyle bir kararı aldık” dedi.
Yasaklama kararının 10 Ağustos’ta alınmasına rağmen, duyurulmadığı gerekçesiyle uygulanmadığını söyleyen Vali Erol, patlayıcı madde satışı yapan yerlerle ilgili de denetimlere başlayacaklarını sözlerine ekledi.
Bu şu demektir. Huzur kenti Konya böylece zaman zamanda olsa böylesi sözde etkinliklerle bozulan huzuru bozdurmayacaktır. Bunun takipçilerinden birisi de ben olacağımı belirtiyorum.
 
    
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.