Youtube Kanalı
Youtube Kanalı
Abone Ol
Görme engelli Abdullah, bağlamasıyla gönüllere dokunuyor

Görme engelli Abdullah, bağlamasıyla gönüllere dokunuyor

Antalya'da kendisi gibi görme engelli babasından öğrendiği bağlama çalmayı çocukluğundan bu yana sürdüren konservatuvar mezunu Abdullah Tiryaki, müzik tutkusu ve yaşama sevinciyle çevresine örnek oluyor.

Korkuteli ilçesinde yaşayan ve gözlerinde yüzde 60 görme kaybı bulunan 24 yaşındaki Tiryaki, kendisi gibi görme engelli bağlama sanatçısı babası Mehmet Tiryaki'ye özenerek çocukluk çağlarında bu enstrümana merak sardı.

Bir süre önce hayatını kaybeden babasının küçük yaşlarda hediye ettiği öğrenci bağlamasıyla enstrüman çalmayı öğrenen Tiryaki, güzel sanatlar lisesinin ardından Akdeniz Üniversitesi Antalya Devlet Konservatuvarını bitirdi. Tiryaki, ilçesinde kurulan Istanaz Sanat Merkezinde bağlamaya ilgi duyan çocuk ve gençlere ders vermeye başladı.

Müzik öğretmeni olmak için sınavlara hazırlanan Tiryaki, elinden hiç düşürmediği bağlamasıyla yaylalarda, köylerde gezerek türküler söylüyor. Müziğe tutkusuyla tanınan ve görme engeli dolayısıyla çevresinde "Aşık Veysel"e benzetilen Tiryaki, yaşama sevinciyle de kendisi gibi engellilere örnek oluyor.
"Engelimi kendim için artıya dönüştürdüm"

Tiryaki, AA muhabirine, gözlerindeki yüzde 60'lık görme kaybı nedeniyle çok az görebildiğini söyledi.

Yeni Videolar