1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. YEREL SEÇİM HAZIRLIĞI
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

YEREL SEÇİM HAZIRLIĞI

A+A-

Her seçim partiler için zor bir sınav.

24 Haziran seçimleri sonrasında gerek iktidar partisi AK Parti, gerekse diğer partiler aldıkları oyun değerlendirmesini enine boyuna masaya yatırdılar ve çalışmalar yerel seçim öncesinde devam ediyor.

24 Haziran seçimlerinden sonra yapılacak yerel seçimlerin çok önemli olduğuna işaret eden  partiler, özellikle iktidar partisinin son  genel seçimde  oy kaybı yaşamasının altında yatan nedenleri de araştırmaktadır.

Bu konuda en derinleme  araştırmayı ise AK Parti yapıyor.

24 Haziran seçimleri sonrasında meydana gelen ekonomideki sıkıntı, dövizdeki yükseliş, hemen hemen vatandaşın  alıp- sattığı her şeye yapılan zamlar  vatandaşın iktidara olan sevgisini, bağımlılığını  törpülediğinden bu seçimlerin oldukça çetin geçeceği, ittifak senaryolarının nasıl oluşacağı da merak konusu olmaya, hoşnutsuzluğun nasıl yeniden iyi yönde geri döneceği kafaları karıştırmaktadır.

Dün MHP’nin Af tasarısı meclise sunuldu. AK parti bu konuda net bir tavır koymuyor. Halkın büyük kesimi  yapılan anketlerde affa karşı çıkıyor.

Yine tarım bakanı Pakdemirli  yaptığı açıklama ile çiftçilerin bazı girdilerine fiyat indirimi yaptığı, bazı tarım ürünlerinin ithalatının açılması pek yeterli görülmüyor.

30 Mart 2019'da yapılması planlanan yerel seçimlerle ilgili saha çalışmalarını sürdüren AK Parti'de şu ana kadar yaklaşık 40 ilin analizi yapıldığı belirtilirken, bu rakamın  ileriki günlerde daha da artacağı ve çok derinleme analizlerle adayları veya ittifak aday adaylarını belirmeye çalışmaktadırlar. Bu noktada ise yine son sözün Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’da olacağının da altı çiziliyor.

Gazetemiz istihbarat servisinin haberlerine göre bu 40 araştırma yapılan il içinde Konya’nın da bulunduğu, mevcut merkez ilçe başkanların çalışma ve tavırlarının vatandaşa sorulduğu, vatandaşın ise belediye başkanlarından en çok şikâyet ettiği konunun kendilerine ulaşmada sıkıntı yaşandığını, su fiyatlarının yüksekliği, trafik düzeni ve sosyal medya ve sivil toplum kuruluşlarının uyarılarına belediyelerin kayıtsız kaldığı şeklinde ifadelerin bulunduğu belirlendi. Şehir için trafiğinin çekilmez hal aldığını, oto parkların yetersiz olduğu, Alaeddin Otopark’ının yeniden açılmasını istedikleri  ve Pazar yerlerinin denetimlerinin yapılmadığına işaret ettikleri öğrenildi.

AK Parti kurmayları, yerel seçimler için yoğun mesai harcıyor. Vatandaşlara belediye başkanlarından beklentilerini, görmek istedikleri isimleri soran başkan yardımcıları şu ana kadar yaklaşık 40 ilin analizini tamamladı. AK Parti yerel yönetimlerden sorumlu 12 başkan yardımcısı hafta başında yaptığı toplantılarının ardından tekrar bölgelerine giderek çalışmalarını sürdürüyor.

Daha önce yapılan anketlerden de çıkan sonuçları karşılaştıran AK Parti kurmayları, adaylar belirlenene kadar tüm illeri tamamlayacak.

Belirlenen 12 başkan yardımcısı her hafta yaklaşık 500 vatandaşla görüşüyor. Görevlendirildikleri bölgelerde tanınmamak için tarihte devlet yöneticilerinin tebdili kıyafet uygulamalarını andıran yöntem ve taktikler geliştiren AK Parti kurmayları illerinde tanınabileceği için çalışmalarını halkın tanımadığı il ve ilçelere giderek yapıyor. Takım elbise ve kravat yerine spor kıyafetle siyasetçi görüntüsünden uzaklaşan isimler bu şekilde halkın arasına karışıyor.

AK Parti kurmayları söz konusu taktik için şu değerlendirmede bulundu: "Başkan yardımcılarımız bulunduğu illerde tanınıyorlar. Bu nedenle halkın tanımayacağı illere ve ilçelere görevlendirildiler. Vatandaşlar şüphelenmesin diye başkan yardımcılarımız takım elbiseyle ve kravatla gezmiyorlar. Daha günlük ve spor kıyafetlerle halkın arasına karışıyorlar."

Diğer taraftan AK Parti yönetimi önümüzdeki ay teşkilatı eğitime alacak. Ekim ayından itibaren yerel seçimlere yönelik eğitimlere başlayacaklar. 81 ilin seçim koordinasyon merkezi başkanı başta olmak üzere eğitimlerde her bölgenin yapısal özellikleri ve ihtiyaç duyulan hizmetleri konusunda bilgilendirilecek.

Görülmektedir ki, mevcut belediye başkanları da, aday olacak belediye başkanlarını da  zorlu bir maraton beklemektedir. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise  adaylarda bulunması gereken hususiyetleri geçen gün sayarken, kimse bana torpil için gelmesin dedi.

Yine belirlendiğine göre  AK parti, MHP ittifak’nında zor olacağı,  MHP’nin İstanbul dışında tüm il ve ilçelerde aday çıkartacağı söyleniyor.

Eğer mevcut belediye başkanları  yeniden koltuğa oturmak istiyorlarsa bu dönemi çok çalışarak ve halkın içine inerek ve isteklere göre hizmet üretmek zorunda olduklarını düşünüyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.