1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Yine Buradayım
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Yine Buradayım

A+A-

Yaklaşık 15 gün önce dinlenmek, tatil yapmak için sizlerden ayrıldım.
Bu ayrılış, beyinde değil, kalpte değil, sadece şekilde idi.
İşte yine sizlerle birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyorum.
Hani bilirsiniz, PTT dağıtıcısı emekli olmuşta, birkaç gün sonra yine boynuna bir çanta almış, mahalleleri dolaşmaya başlamış.
Birisi görüp sormuş :
“Sen emekli olmadın mı?”
Postacı cevap vermiş :
“Alışkanlık işte”
Bizimki de o hesap.
Aslında dinlenmek top yekin olmalıdır. Sadece fizikken dinlenmek ile insan dinlenemiyor. Beyin olarak ta dinlenmeliyiz. Ancak günümüz dünyasında ben bunu pek mümkün görmüyorum. Bunun nedenlerini anlatmaya çalışacağım.
Eskiler derdi.
“Yediğin, içtiğin senin olsun, anlat bakalım, gördüğünü duyduklarını.”
Bende sanki bu sesi sizlerden duyar gibiyim.
Ülkemizin her köşesi cennettir. Doğal güzellikleriyle, deniziyle, dağıyla, tarihi ile, termal suları ile her karış toprağını gezip görmek lazım. Gerek fiziki, gerekse ruhsal rahatsızların sona erer.
Önce Tatile termal ile başladık. Ailemle ve biricik kızım Zeynep ile önce E-5 karayolu üzerinde Pozantı- Ulukışla’ya yakın Çiftehan’da bir otelde 3 gün termal yaptık. Kaslarımız, sinirlerimizi gevşettik. Sıcak sudan, saunaya, jakuziye kadar her yerde dinlendik.
Daha sonra ver elini Akdeniz. Akdeniz’e varmadan önce Tarsus yakınlarındaki yattığına inandığımız ve Kur’an-ı Kerim’de de suresi olan Eshabı Keyf( Yedi uyurlar ) mağarasını ziyaret ettik. Ruhumuzun temizlenmesine dua ettik.
Buradan hareketle Akdeniz’de Silifkeye yakın olan Atakent tatil bölgesinde kamuya ait, daha öncede görev yaptığı kurumda tatil yaptık.
Deniz, kum, eğlence, ibadet ne ararsan buluyorsun.
Tabi ki biz tatil yaparken en çok kızım Zeynep eğlendi, oynadı. Gönlünce yaşamaya çalıştı.
Yukarıda da belirttiğim gibi tatil yapmak için her şeyi geride bırakmak, stresten uzaklaşmak gerekir. Bu günümüz dünyasında pek öyle kolay değil.
TV, Focebook, SMS, telefon, gazeteler sizi yalnız bırakmıyor. Dünya’da olup bitenleri an ve an izlemektesiniz. Bir konuda sevinseniz bile bir konuda canınız sıkılıyor. Stres yaşıyorsunuz. Özel hayatınızın sıkıntıları…
Tatil süresince de Dizüstü bilgisayar ile gazetemle ilgili kesmedim. Olup bitenleri takip ettim. Elbette sizlerde takip etinizdir.
Tatil arkadaşlarıyla oturduğumuzda, çay bahçesinde çayımızı yudumlarken, güncel konuları konuştuk. Hükümet kurup, hükümet devirdik. Cumhurbaşkanı adaylarını eleştirdik.
Ben bu yazıyı yazdığım saatlerde AK partinin Cumhurbaşkanı adayı resmen açıklanmamıştı ama, muhalefetin “Çatı aday” diye açıkladığı aday doğrusunu söylerseniz beni çok tatmin etmedi. Bu konuda yazı da yazacağım ilerleyen günlerde…
Kısacası anam rahmetlinin bir sözünü hatırladım.
“Sen nereye gidersen git, derdinde senile beraber” derdi. Çok doğru. İşke kısa bir tatil yazısı ve yaşadıklarımız. Dinlendik mi, stres mi yüklendik bunu zaman gösterecek ama, bir söz vardır:
“Tilki’nin dönüp dolaşıp geleceği yer kürkçü dükkanıdır.”
Mübarek Ramazan ayı başladı. Yazımızı bir dua ile bitirelim. Allahım beni uzak tut!
Yaşıyor gibi görünüp, ölü olan ruhtan,
Edepli görünüp, edep yoksunu olandan,
Tatlı dilli görünüp, çirkin konuşandan,
Yüzüne gülüp, arkandan kuyunu kazandan…
En çok ta kalp kırmaktan utanmayan, cahilliğinden haberi olmayın, cahil insandan Allah’ım beni uzak tut.

Hepinizin Ramazan’ı mübarek olsun. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum