Dursun Seyis

Dursun Seyis

Yine Seçim!

A+A-
7 Haziran seçimlerinden sonra hükümet kurma ve koalisyon çalışmalarından sonra, gelinen nokta göstermektedir ki, Türkiye yeniden seçime gidecek.
Herhalde Cumhuriyet tarihinde Türkiye’de ilk defa böyle bir dönem yaşamaktayız. Ben seçimi seviyorum ama, tabi ki, seviyeli bir seçim ve propaganda dönemi olmasıdır. Seçimler azda olsa, siyasiler tarafından halkın sesine kulak verme dönemidir.  Görülmektedir ki, seçime gidilirken iktidar yine AK parti de olacak.  Bu nedenle geçen dönemde yapılan seçimlerde yapılmayanlar, gözden kaçanlar yapılacaktır.
Peki seçim yapılırsa ne yapılacak?
Bir defa muhalefet partilerinin tamamı veya biri ya da ikisi, AK Parti’nin’ 18 eksiğini tamamlamasının önünü kesecek şekilde oylarını artırmanın yolunu bulmak isteyecekler. AK Parti ise doğudaki kaybettiği sandalyelerine kavuşmanın yollarını deneyecektir.
 Bu, ancak bir rüzgâr yaratmakla mümkündür. AK Parti yeniden tek başına iktidar hedefine ulaşır ise hükümet kurulacak. Şimdi bu rüzgâr nasıl yaratılır, süratle bunu düşünmek ve ortak akla ulaşıp, partiler içi kavgalarla değil, el ele başarmak gerekir. 
Muhalefet partileri için ayrı ayrı olmak üzere, bahsettiğim “rüzgar”ı yaratmanı bence ön şartı bu partilerde siyaset yapanların egolarından sıyrılmaları, “ben” değil, “BİZ” demeleridir.
Tabi ki seçime gidilirken  seçim yasası da değiştirilmeli ve baraj düşürülmelidir.Ülkemizdeki  seçimleri düzenleyen 298 sayılı yasa 2 Mayıs 1961’den beri yürürlükte. Belki de 100’ü aşkın kez değişmiştir. En köklü değişikliği de merhum Turgut Özal başbakanken 1987’de yapılmıştır. Yasakları ise seçimlerin başlangıç tarihinden çıkarıp son 10 güne indirmiştir. Cumhurbaşkanı Erdoğan da yasağın kendisini kapsamadığı gerekçesiyle 6 Haziran öncesinde teşekkür gezisine çıkıp çok sayıda ili dolaştı. İktidar partisine önce 400 Milletvekili istedi, sonra bundan çok söz etmedi. AK Parti yaklaşık yüzde 41 oy aldı. “Erdoğan’ın oyu  Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra yüzde 52’den 41’e düştü” yorumunu yapıyorlar. Şimdi hükümet ve koalisyon kurulamadığına göre oyu yükseltme fırsatı çıkmıştır düşüncesi hakim gibi görülüyor.
Eğer seçim yapılırsa, ne olacağını birlikte göreceğiz.
Dün  Davutoğlu ile görüşen  MHP, koalisyon için şartlarını değiştirmedi. 23 Ağustos’a ise Cumhurbaşkanı sürece noktayı koyacak ve erken seçim kararını Cumhurbaşkanı verecektir.
 
 
Şimdi MHP ile görüşmeden de bir sonuç alınamayınca Davutoğlu bir azınlık hükümeti kurabilir. Eğer güven oylamasında MHP meclise girmez ise Ahmet Davutoğlu’nun kuracağı hükümetin de güvenoyu alma ihtimali var. Büyük olasılıkla, güvenoyu alamayacağı şimdiden belli bu azınlık hükümeti ile seçime gidilecek görülüyor. 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.