100 depremzede çift dünyevine girdi

Mehir Aile Derneği, Mehir Vakfı ve Türkiye Diyanet Vakfı Konya Şubesi'nin ortaklaşa düzenlemiş olduğu 'Depremin Yaralarını Sarıyoruz' Projesi kapsamında 6 Şubat 2023 yılında yaşanan depremlerden etkilenen 11 ilde yaşayan nişanlı çiftlerin evlendirilmesi projesinde Kahramanmaraş'ta yüz çift dünya evine girdi.

100 depremzede çift dünyevine girdi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Türkiye Diyanet Vakfı Kahramanmaraş ve Konya şubeleri, Gençleri Evlendirme ve Mehir Vakfı ile Mehir Aile Derneği işbirliğinde organize edilen, "Kahramanmaraş'ta Yuvalar Kuruyoruz Toplu Düğün ve Çeyiz Yardımı" projesi kapsamında depremzede 100 çiftin nikâh töreni, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın katılımıyla Merkez Spor Kompleksi'nde gerçekleştirildi. Geçtiğimiz yıl ilk toplu düğün töreninin Hatay’da yapılmasının ardından ikinci toplu düğün organizasyonu Kahramanmaraş Merkez Spor Kompleksinde gerçekleşti.
Programa Diyanet İşler Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Vahit Kirişçi, Kahramanmaraş Valisi Mükerrem Ünlüer, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fırat Görgel Konya İl Müftüsü Prof. Dr. Ali Öge, Kahramanmaraş İl Müftüsü Abdurrahman Kotan, Mehir Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Mustafa Özdemir,  Mehir Aile Derneği Başkanı Abdurrahman Tekin ve Mehir Vahfı Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Prof. Dr. Saffet Köse’nin yanısıra çiftlerin aileleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan program konuşmacıların hitabetiyle devam etti.

100 depremzede çift dünyevine girdi


Erbaş, burada yaptığı konuşmada, 100 çiftin hayatlarının en önemli dönüm noktaları olan nikâh törenine katılmanın sevincini yaşadığını belirtti.

Yeni evlenen çiftlere ayet ve hadislerden örnekler vererek çeşitli tavsiyelerde bulunan Erbaş, şunları kaydetti: "Gençlerimiz birbirlerine örtü olacaklar. Kötülüklere karşı örtü olacaklar. Sıkıntılara karşı örtü olacaklar. Huzursuzluklara karşı örtü olacaklar. Peki nedir bizim örtümüz? Sevgidir. Hepsinden önce inancımızdır. İnancımıza, imanımıza göre yaşamamız lazım. İnancımızın gereği ne ise ona göre yaşamamız lazım. Onun ilkeleri de sevgidir, saygıdır, sadakattir, sabırdır. Bakınız 4 S ile başlayan kavramı kulaklarınıza küpe yapın. Birbirinizi sevin, birbirinize saygı gösterin, sadakat gösterin, dürüst olun. Size aşkın şifresini vermek istiyorum. Evlilik sürecini yaşarken mutlaka anlaşamadığımız konular olabilir, zaman zaman tartıştığımız konular olabilir. İlacımız sabırdır, tahammüldür. Genç kardeşlerim sevgiyi, saygıyı, sadakati, sabır ile sürdürürseniz, tahammülle sürdürürseniz selamete, huzura kavuşursunuz inşallah. Mutluluğunuz bir ömür boyu devam eder inşallah."

100 depremzede çift dünyevine girdi
Halk danslarının ardından gösterilerinin ardından  temsili nikah kıyılması ile birlikte Diyanet İşleri Başkanının duasına hep birlikte amin denildi. Evlenen 100 çifte takı merasiminin yapılmasının ardında Mehmet Kemiksiz’in ilahi dinletisiyle program sona erdi.

 

Bakmadan Geçme