Gereksiz meşgul etme, cana kıyma

2022 yılında Konya'da 112 Acil Çağrı Merkezine yapılan 2 milyon 267 bin 217 çağrıdan, 1 milyon 182 bin 502 çağrıya denk gelen yüzde 53 ihbarın asılsız olduğu açıklandı.

Konya Valiliğinin yaptığı açıklamada, 2022 yılında Konya’da 112 Acil Çağrı Merkezine toplamda 2 milyon 267 bin 217 çağrı geldiği kaydedildi. Bu çağrıların, 1 milyon 182 bin 502 çağrının asılsız ihbar olduğu, toplam çağrı sayısına oranla ihbarların yüzde 53’ünün asılsız, yüzde 47’sinin ise asıllı ihbarlar olduğu belirtildi. 112 Acil Çağrı Merkezlerini gereksiz meşgul eden kişiler hakkında bin 250 TL idari para cezası uygulanacağı vurgulandı.

Valiliğin konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Müdürlüğümüze gelen çağrıların tümüne cevap verilmiş olup, cevaplama süresi ortalama 1 ile 2 saniye arasında değişmektedir. Müdürlüğümüze gelen acil yardım çağrısı ilk olarak müdürlüğümüz çağrı karşılama personelleri tarafından karşılanmaktadır. Çağrı karşılama personellerimiz vaka tanımı ve vaka adres bilgilerini vaka formuna yazıp, ilgili birim olan sağlık, emniyet, jandarma, AFAD, orman ve itfaiyeye yönlendirmekte, ilgili birim personelleri olayın mahiyetine göre aralarında koordinasyon sağlayarak olay yerine en yakın ekibi olay mahalline sevk etmektedir” ifadeleri kullanıldı.

112'ye gelen binlerce gereksiz çağrı112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğünün 2023 yılına yönelik planlanan çalışmalar hakkında da bilgilerin bulunduğu açıklamada, “İlimizde yalnız yaşayan 65 yaş üzeri vatandaşlarımızın Acil bir durum yaşaması halinde hızlı ve etkin bir hizmet verilebilmesi amacıyla bu vatandaşlarımıza ait bilgiler 112 Acil Çağrı rehberine kaydedilmek üzere merkez ve ilçe kaymakamlıklarıyla yazışmalar yapılarak bilgileri toplanmış olup, 2023 yılı itibariyle bu bilgiler 112 Acil Çağrı Rehberine kaydedilecek ve 65 yaş üzeri vatandaşlarımızın 112 Acil Çağrı Merkezimizi aramaları halinde hızlı ve etkin bir hizmet verilecektir. 2023 yılı içerinde 112 Acil Çağrı Merkezimizin bilinirliğini arttırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla tanıtıma yönelik faaliyetlere devam edeceğiz” denildi.
Açıklamanın devamında, “112'yi gereksiz her arama; farkında olmadan bir insanın yaşama hakkının elinden alınmasına yol açabilir. 112 Acil Çağrı Hattı'nın gereksiz yere meşgul edilmesi nedeniyle gerçekten acil yardım bekleyen kişi veya kişiler hayatlarını kaybedebilirler. Bu konuda farkındalık oluşturmak amacıyla çevremize 112 Acil Çağrı Merkezinin ne kadar önemli bir görev üstlendiğini, 24 saat kesintisiz hizmet verdiğini, gereksiz çağrılarla 112'nin meşgul edilmemesi gerektiğini belirtmeliyiz” hatırlatmasında bulunuldu.

İhlas Haber Ajansı

Bakmadan Geçme