207 seçmenin bulunduğu köyde yalnızca 3 kişi yaşıyor

Sadece 3 kişilik nüfusu ile dikkat çeken Yazlık köyünde, 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerde 207 kişi oy kullanacak.

İhlas Haber Ajansı'ndan edinilen bilgilere göre, Bayburt’un Aydıntepe ilçesine bağlı Yazlık köyü seçim dolayısıyla nüfus patlaması yaşadı. 2023 yılında yapılan Milletvekilliği Genel Seçimlerinde 23 kişinin oy kullandığı Yazlık köyünde seçmen sayısı bir anda 10 katına çıktı.

Şimdi ise köyün çobanı Hüseyin Keskin, Mehmet Yağmuroğlu ve Osman Emin isimli vatandaşların kaldığı köy sadece 3 kişilik nüfusa sahip. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde burada 207 kişi oy kullanacak.

Konu ile alakalı köy sakinleri adli mercilere başvuruda bulundu. Köy sakinleriden olan Osman Emin ilk iki başvurusundan sonuç alamadı. Üçüncü kez başvuruda bulunan şahsın söylediğine göre, köye gelen seçmenlerin 15’i Bayburt’un Yukarı Kırzı köyünde ikamet eden kişiler. Diğerleri de İstanbul, Bayburt, Gümüşhane, Zonguldak, Adıyaman, Trabzon, Arsin, Aydıntepe, Maçka ve Sürmene’den yazılmış kişilerden oluşuyor. Emin’in iddiasına göre bir haneye de 34 kişi yazıldı.

Emin Yazlık köyünü ilk kez 31 Mart 2024 tarihinde tanıyacak olan isimlerin oy kullanacağını söylüyor. Seçmen listesinde 207 kişinin çok büyük bir kısmının köyle uzaktan yakından bir ilişkisinin olmadığını belirtti. 

31 Mart 2024 tarihinde yapılacak seçimlerin adil ve şeffaf bir seçim olmayacağını söyleyen Emin, “Bu kişilerin oturdukları yerin kolluk kuvvetleri tarafından araştırılması, evlerin elektrik ve su faturalarının denetlenmesi gerekmektedir” dedi.

Bakmadan Geçme