3. Uluslararası Projeden Uygulamaya Eğitim Sempozyumu (UPUES2023) sona erdi

Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen Uluslararası Projeden Uygulamaya Eğitim Sempozyumu'nun (UPUES 2023) kapanış programı, 09.09.2023 tarihinde Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesinde Konya İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, NEÜ Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mürsel Biçer, akademisyenler ve öğretmenlerin katılımlarıyla gerçekleşti.

NEÜ Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mürsel Biçer, yapılan çalışmaların nitelik bakımından çok kaliteli ve değerli olduğunu, insanlara fırsat verildikçe güzel ürünlerin ortaya konabileceğini ifade etti. Her geçen yıl sempozyumun başarı çıtasının yükseldiğini söyleyen Dekan Biçer, önümüzdeki süreçte İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile UPUES dergisini çıkarmayı düşündüklerini söyledi. Mürsel Biçer: “Bu projede emeği geçen Konya Valiliğimize, Büyükşehir Belediyemize, özellikle İl Milli Eğitim Müdürümüze, ekibine ve katkısı olan herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit konuşmasına, 2021’de başlayan ve bu yıl üçüncüsü düzenlenen sempozyumun gelenekselleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek başladı.  Gerek içeriklerdeki özgünlük gerekse oturum ve bildiri sayısı açısından çok zengin bir sempozyum olduğunu belirten İl Müdürü Murat Yiğit, “Milli Eğitim Müdürlüğü olarak daha çok okullarda eğitim süreçlerinin yönetimiyle ilgilensek de böyle bir bilimsel çalışmanın içerisinde olmamız bizim için onur verici.” dedi.  Yoğun geçen programın esas kazananının akademisyen ve öğretmenler; eğitimcilerin rehberliğinde de öğrenciler olduğunu söyleyen Murat Yiğit, “Ülkemizin dört bir yanından hem yüz yüze hem de çevrim içi yapılan oturumlara katkı sunan akademisyen ve öğretmenlerimiz başta olmak üzere, sempozyumu himaye eden Sayın Valimize, desteklerini sunan Konya Büyükşehir Belediyesinin Değerli Başkanı ve ekibine, program ortağımız Necmettin Erbakan Üniversitesinin Sayın Rektörüne ve Eğitim Fakültesinin Dekanı Sayın Prof. Dr. Mürsel Biçer’e, Sempozyum Düzenleme Kurulunun değerli üyelerine ve tüm katılımcılara teşekkür ediyorum.” dedi.

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Servet Altuntaş, Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Murat Ateş, 
Doç. Dr. Ahmet Kurnaz, Dr. Öğr. Üyesi Süleyman Arslantaş, Dr. Öğr. Üyesi Fatih Kaleci’nin de değerlendirmelerde bulunduğu toplantının son bölümünde,  akademisyenler ve öğretmenler  sempozyuma dair görüş ve önerilerini belirttiler.

Ülkemizde ve uluslararası platformlarda yapılan örnek projelerin ve öğretim uygulamalarının sonuçlarının eğitim camiası ile paylaşılması, yaygınlaştırılması; öğretmenlerin ve akademisyenlerin proje bilgi ve deneyimlerinin paydaşlara aktarılmasının amaçlandığı sempozyum, Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi iş birliğiyle Konya Büyükşehir Belediyesinin destekleriyle gerçekleşti.  

Erasmus+, eTwinning, TÜBİTAK, TEKNOFEST, eğitim içerikli üniversite öğrenci projeleri, kalkınma ajansları ile kamu kurum ve kuruluşlarının desteklediği eğitimle ilgili projeler, öğretimde iyi örnekler, eğitimde iyi örnekler ve projelerle ilgili araştırmaların bildiri olarak sunulduğu sempozyum, 07-09 Eylül 2023 tarihleri arasında yüz yüze ve çevrim içi (online) olarak düzenlendi.

Üç günde toplam 39 oturumun yapıldığı, sunum ve tam metin dilinin Türkçe ve İngilizce olduğu UPUES’te ; 178 bildiri sunulmuş, 554 katılımcı sunumlara iştirak etmiştir. 

Kaynak: Konya Hakimiyet

Bakmadan Geçme