Araç sahiplerine kötü haber: TÜVTÜRK bu şartı geçemeyen araçlara ağır hasarlı diyecek!

Son dönemde sık sık yeni kararlar açıklayan TÜVTÜRK, yaptığı son açıklamayla araç sahiplerini şaşırttı. İşte artık araç sahibinin geçmemesi koşulunda arabasını ağır hasarlı sayacak yeni kural.

Ülkemizde araç sahipleri, ticari araçlarını yıllık olarak, özel araçlarını ise 2 yılda bir düzenlenen muayenelerde denetlettirerek trafik güvenliğine katkı sağlıyor. Ancak alınan yeni bir karar, özellikle içten yanmalı motorlu araç sahiplerini endişelendirebilir. Bu yeni karara göre, muayenelerde gaz ölçümü emisyonundan başarısız olan araçlar ağır hasarlı olarak kabul edilecek. Kurum tarafından yapılan açıklamada, içten yanmalı motorların çevresel etkilerine dikkat çekilerek, bu tür araçların derhal muayeneye tabi tutulması gerektiği vurgulandı.

TÜVTÜRK (Türk Araç Muayene ve Belgelendirme Merkezi), resmi web sitesi üzerinden yaptığı açıklamada, 25 milyon araç sahibini yakından ilgilendiren önemli bilgileri paylaştı.

Araç sahiplerine kötü haber: TÜVTÜRK bu şartı geçemeyen araçlara ağır hasarlı diyecek!

AĞIR KUSURLU

Araç muayenelerinin merkezinde artık "Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü" bulunuyor. Bu ölçüm, araçların çevre dostu olup olmadığını değerlendiren kritik bir unsur olarak öne çıkıyor. Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü, sabit istasyonlarda ve yetkilendirilmiş gezici istasyonlarda yapılabilirken, bu ölçümü yaptırmayan araçlar "Ağır Kusur" olarak değerlendirilir ve muayeneden başarısız sayılır.

Traktör Muayenesi: Traktör sahipleri de bu yeni düzenlemeleri dikkate almalıdır. Traktör muayenesi, hem gezici hem de sabit istasyonlarda yapılabilirken, hava destekli hidrolik frene sahip araçlar sadece sabit istasyonlarda muayene edilebilirler.

E-Rapor Dönemi: Araç muayene raporları artık dijital ortamda sunuluyor. Bu uygulama ile araç sahipleri, muayene raporlarına daha kolay bir şekilde ulaşabilirler. Bu dijital dönüşümün çevre dostu bir yaklaşım olduğu ve kağıt tüketiminin azaltılmasına katkı sağladığı da vurgulanıyor.

Araç Muayene Raporu Gönderimi: Araç muayene raporları, artık SMS ve e-posta yoluyla araç sahiplerine iletiliyor. Buna ek olarak, araç sahipleri bu raporlara e-Devlet uygulaması üzerinden de kolayca erişebilirler.

Araç Muayene Periyotları: Araç muayene periyotları, araç türüne göre değişkenlik göstermektedir. Resmi ve hususi araçlar için her iki yılda bir muayene gereklidir. Lastik tekerlekli araçlar için her üç yılda bir muayene edilmelidir. Diğer motorlu araçlar (kamyon, taksi, otobüs vb.) için ise her yıl muayene yapılmalıdır.

Kaynak: Haber Merkezi

Bakmadan Geçme