• Haberler
  • Ekonomi
  • Araç sahiplerine şok: Benzin ve motorin büyük zamlanacak!

Araç sahiplerine şok: Benzin ve motorin büyük zamlanacak!

Son dönemde araba sahiplerinin sürekli zamla karşılaştığı akaryakıt fiyatları için yeni bir kötü haber geldi. Alınan karar ile birlikte Rusya ve Suudi Arabistan'ın petrol kısıtlamasına gideceği aktarıldı. Bu kararın Türkiye'de akaryakıt fiyatlarını yükseltmesi bekleniliyor.

Araç sahiplerine şok: Benzin ve motorin büyük zamlanacak!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Araç sahiplerini üzecek son gelişme bu kez Suudi Arabistan ve Rusya'dan geldi. 

Türkiye'nin petrol ithal ettiği ülkeler arasında yer alan bu iki devlet aldığı karar ile birlikte 2023 yılı sonuna kadar ürettikleri petrolde kısıntıya gideceklerini duyurdu.  

Yapılan bu duyuru sonrası konuşan uzmanlar ise alınan bu kararın Türkiye'deki pompa fiyatlarına etki edeceğine ise kesin gözüyle bakıyor. 

İşte araç sahiplerinin depolarına yüklediği benzin ve motorin fiyatlarına zam olarak yansıyacak gelişmenin detayları.

Araç sahiplerine şok: Benzin ve motorin büyük zamlanacak!

Hatırlanacağı gibi 14 Mayıs seçimleri öncesi benzin litre fiyatı 19.76, motorin litre fiyatı da 18.58 liradan satılıyordu. Yılbaşında ise benzin fiyatları 21.14 TL, motorin fiyatları ise 23.50 TL seviyesindeydi. 16 Temmuz'da kurşunsuz benzinin litre fiyatı üzerinden alınan ÖTV tutarı 2,52 liradan 7,52 liraya, motorinin litre fiyatı üzerinden alınan vergi tutarı ise 2,05 liradan 7,05 liraya yükseltilmişti ve bu düzenleme de zamların katlanarak artmasına yol açmıştı. 

Petrol fiyatları, şimdi de OPEC+ liderleri Suudi Arabistan ve Rusya'nın yıl sonuna kadar arz kısıntılarını uzatacaklarını ve küresel piyasayı sıkılaştıracaklarını duyurmasının ardından Kasım ayından bu yana en yüksek seviyelerde hareket ediyor.

Dün 90,37 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 90,04 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün kapanışa göre yüzde 0,17 azalarak 89,89 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 86,54 dolardan alıcı buldu.

Suudi Arabistan dün, Temmuz itibarıyla uyguladığı günlük 1 milyon varil gönüllü petrol üretimi kesintisini yıl sonuna kadar devam ettireceğini duyurdu. Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak da ülkesinin günlük 300 bin varil seviyesindeki gönüllü petrol ihracat kesintisini yıl sonuna kadar uzattığını bildirdi.

Yatırımcılar, Suudi Arabistan ve Rusya'nın arz kesintilerini Ekim ayını dahil edecek şekilde uzatmasını bekliyordu.

Söz konusu gelişmelerin ardından dün yükseliş eğilimini üst üste 6. işlem gününe taşıyan Brent petrolün varil fiyatı, Kasım 2022'den bu yana en yüksek günlük kapanışını gerçekleştirdi.

Petrol fiyatları yeni güne yatay seyirle başlarken, yüksek fiyatlardan faydalanmak isteyen yatırımcıların kar amaçlı satışları ile enflasyona ilişkin endişelerin tekrardan alevlenmesi fiyatlarda bir miktar düşüşe neden oluyor.

ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin gelecek dönem politikalarına ilişkin sözle yönlendirmeleri de yatırımcıların odağında bulunurken, dün, Fed Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller, son dönemdeki ekonomik verilerin Fed'e enflasyonu kontrol altına almak için ilave faiz artırımlarının gerekli olup olmadığına karar verirken biraz zaman kazandıracağını belirtti.

Uzmanlar, petrol fiyatlarındaki son yükselişin ülkenin enflasyonla mücadelesinin önünde engel olabileceğini kaydetti.

Tüm bu gelişmelerle yurt içinde akaryakıt fiyatları üzerinde etkili olan petrol fiyatlarındaki yükseliş akıllara ‘akaryakıta zam gelecek mi?’ sorusunu getirdi. Halihazırda benzin fiyatı ve motorin litre fiyatları 36-38 TL bandında yer alırken Enerji Uzmanı ve Ekonomi Gazetecisi Cahit Saraçoğlu’ndan dikkat çeken bir yorum geldi.

Araç sahiplerine şok: Benzin ve motorin büyük zamlanacak!
Suudi Arabistan ve Rusya’nın aldığı kararlar ile petrol fiyatlarını yükselttiğini kaydeden uzman isim, mazot fiyatı için milyonlarca kişiyi üzecek şu değerlendirmede bulundu:

“Motorinde indirim beklentisi, Rusların ve Suudilerin günlük üretim kesintilerini yıl sonuna kadar uzatma kararı almaları üzerine ortadan kalkacak gibi.”

 6 Eylül Çarşamba itibariyle güncel akaryakıt pompa fiyatları şöyle:

Adana
Benzin fiyatı: 37,87 TL
Motorin fiyatı: 38,92 TL
LPG fiyatı: 17,58 TL 

Adıyaman
Benzin fiyatı: 37,87 TL
Motorin fiyatı: 38,98 TL
LPG fiyatı: 17,81 TL 

Ankara
Benzin fiyatı: 37,42 TL
Motorin fiyatı: 38,47 TL
LPG fiyatı: 18,18 TL 

Antalya
Benzin fiyatı: 38,07 TL
Motorin fiyatı: 39,20TL
LPG fiyatı: 18,14 TL 

Aydın
Benzin fiyatı: 37,61 TL 
Motorin fiyatı: 38,74 TL
LPG fiyatı: 17,93 TL

Balıkesir
Benzin fiyatı: 37,63 TL 
Motorin fiyatı: 38,78 TL
LPG fiyatı: 17,91 TL

Diyarbakır
Benzin fiyatı: 38,10 TL
Motorin fiyatı: 39,18 TL
LPG fiyatı: 17,65 TL 

Edirne
Benzin fiyatı: 37,54 TL
Motorin fiyatı: 38,74 TL
LPG fiyatı: 17,71 TL 

Hatay
Benzin fiyatı: 37,73 TL
Motorin fiyatı: 38,83 TL
LPG fiyatı: 17,45 TL 

İstanbul
Benzin fiyatı: 36,84 TL
Motorin fiyatı: 37,92 TL 
LPG fiyatı: 18,14 TL

Bakmadan Geçme