• Haberler
  • Türkiye
  • Arsameia Ören Yeri'nde kazı çalışmaları yeniden başladı

Arsameia Ören Yeri'nde kazı çalışmaları yeniden başladı

Adıyaman'ın tarih ve kültür zengini ilçesi Kahta'da bulunan Arsameia Ören Yeri'nde, 1970 yılında ara verilen kazı çalışmaları yeniden başladı.

Adıyaman'ın tarih ve kültür zengini ilçesi Kahta'da bulunan Arsameia Ören Yeri'nde, 1970 yılında ara verilen kazı çalışmaları yeniden başladı. Tarihi zenginlikleriyle ön plana çıkan bölgede gerçekleştirilen bu kazılar, bölgenin tarihine ışık tutmayı hedefliyor.

Kahta'nın gözde tarihi alanlarından biri olan Arsameia Ören Yeri, geçmişten günümüze birçok medeniyetin izlerini barındırıyor. Bu önemli tarihi alanın daha detaylı bir şekilde incelenmesi ve tarihi mirasın korunması amacıyla yeniden başlayan kazı çalışmaları, bölgeye olan ilgiyi de artırmayı hedefliyor.

Arsameia Ören Yeri'nde kazı çalışmaları yeniden başladı

Kahta Kaymakamlığı ve Adıyaman Müze Müdürlüğü iş birliğiyle yürütülen çalışmalarda, uzman ekipler tarafından titizlikle kazılar gerçekleştiriliyor. Arsameia Ören Yeri'nde bulunan antik kalıntılar ve yapılar, tarih öncesi dönemlerden günümüze kadar uzanan bir zaman yolculuğuna tanıklık ediyor.

Kazı çalışmalarının yeniden başlamasıyla birlikte, bölgeye olan turist akını da artması bekleniyor. Arsameia Ören Yeri'nde yapılan çalışmalar, Kahta'nın tarihi ve kültürel potansiyelini daha da ön plana çıkararak bölge turizmine canlılık kazandırmayı amaçlıyor.

AA

Bakmadan Geçme