• Haberler
  • Dünya
  • Askar Aytmatov ile Türk dünyası üzerine söyleşi: Türkiye, Türk dünyasının çoban yıldızıdır'

Askar Aytmatov ile Türk dünyası üzerine söyleşi: Türkiye, Türk dünyasının çoban yıldızıdır'

Eski Dışişleri Bakanı Askar Aytmatov özel röportajında Mürettebat Kırgız Türk İş Adamları Derneği Genel Başkanı Süleyman Arslantay'a konuştu.

Youtube Kanalı
Youtube Kanalı
Abone Ol
Askar Aytmatov ile Türk dünyası üzerine söyleşi: Türkiye, Türk dünyasının çoban yıldızıdır'

Askar Aytmatov, Cengiz Aytmatov'un oğlu olmanın kolay olmadığını ve bu sorumluluğu çocukluğundan beri taşıdığını belirterek, “Onun oğlu olmak kolay değil, yükümlülükleri avantajlarından daha fazla. Hayat mücadelesi, insanoğlunun zayıf bir canlı olduğunu gösteriyor. İnsanda bir iç cihat kavramı vardır; nefis tezkiyesi,” şeklinde konuştu.

Cengiz Aytmatov'un Kırgızistan'da olduğu kadar Türkiye'de de tanındığını ve kitaplarının sevilerek okunduğunun altını çizen Bakan, Türk okuyucularına teşekkür etti. “Cengiz Aytmatov sadece Kırgızistan'ın değil, Türk dünyasının yazarıdır. Türkler ona sahip çıktılar ve kendi yazarları olarak görüyorlar. Bu benim için şeref duyulacak bir duygudur,” dedi.

Bakan, Aytmatov'un ünlü sözlerinden birini vurgulayarak, “Dünyada en zor şey, her gün insan kalabilmektir,” dedi. Bu sözlerin ne kadar anlamlı olduğunu dile getiren Bakan, herkesin bu sözlere uymaya çalışması halinde dünyanın daha yaşanabilir bir yer olacağını belirtti.

Ayrıca, Cengiz Aytmatov'un mankurtlaşma ve köleleşme karşısında bir Anadolu duruşu olduğunu söyleyen Bakan, Türk dünyası ve Türk birliğinden yana tavrını dile getirdi. "Sovyetler zamanında Kırgızistan'dan Türkiye'ye gidebilmek Ay'a gidebilmek gibi bir şeydi," diyen Aytmatov’un sözlerini hatırlattı.

Bakan, dedesinin Töre Kul Aytmatov'un da Kırgızistan'ın kurucu bakanlarından olduğunu ve Stalin zamanında Pan-Turanizm ve Türkçü fikirlerinden dolayı kurşuna dizildiğini belirtti. Bu geleneksel ideolojik tavrın Gaspıralı İsmail'den bu yana devam ettiğini ve Türkçülüğün tarihinin kanla yazıldığını vurguladı. Bu yolda Enver Paşa, Numan Çelebicihan, Mustafa Çokay ve diğer idam edilen aydınların kaderinin aynı olduğunu söyledi.

Bakan,Türk birliğinin geleceği hakkında da olumlu konuşarak, Türksoy ve Türk Devletler Topluluğu'nun güzel çalışmalar yaptığını ve Türk birliğinin kurulması için somut adımlar atıldığını belirtti. “Su akar yolunu bulur,” diyen Bakan, genel Türk kimliğinin oluşturulmasının en güncel meselelerden biri olduğunu ve Türk hükümetlerine büyük sorumluluklar düştüğünü dile getirdi.

Bakan, son olarak Türkiye'ye mesajını ileterek, "Yaşasın Türkiye. Türkiye, Türk dünyasının her zaman lokomotif görevini üstlendi ve buna da devam etmelidir. Türkiye, Türk dünyasının çoban yıldızıdır. Türklüğün geleceği iyi olacaktır inşallah," dedi.

Konuşma sonunda Bakan'a röportaja vakit ayırdığı için teşekkür edilerek, kendisini en kısa zamanda Türkiye'de, Konya'da misafir etmek istedikleri söylendi.

Özel Haber

Bakmadan Geçme