Aspir Hasadı Konya'da da başladı!

Susuz tarımda kullanılan modellerde biri olan Aspir, Konya'da da kullanılmaya başlandı. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, kurak arazileri tarıma kazandırarak ülke üretimine ve ekonomiye destek sağlamaya devam ediyor.

Kuraklık uyarısı verilen şehirlerden biri olan Konya, atıl arazilerini tekrardan tarıma kazandırarak kuraklığın önüne geçiyor. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, tarımda öncü olup, ülke ekonomisine katkılarının devam edeceğini dile getirerek,”Konya, ülkemizin gıda güvenliği ve gıda arzı konusunda çok önemli bir şehir. Bu bilinçle mülkiyeti Büyükşehir Belediyemize ait atıl durumdaki arazilerimizde kuraklığa dayanıklı yerli ve milli tohumlarla üretim yaparak, ülkemize, şehrimize ve Konyalı vatandaşlarımıza destek sağlıyoruz. Çalışmalarımız çerçevesinde hem atıl araziler boş kalmamış oluyor hem de ekim, ilaçlama ve gübreleme gibi işlemlerde yer alan bölgedeki çiftçilerimize ekonomik olarak destek oluyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman çiftçimizin yanındayız” açıklamasında bulundu. 

 

Aspir Hasadı Konya'da da başladı!
800 DEKARLIK ATIL ARAZİDE ASPİR’İN HASADI YAPILDI


Konya’nın Kulu ilçesinde ki Acıkuyu Mahallesinde, 800 dekarlık atıl arazide aspir ekimini gerçekleştirdiğini söyleyen İbrahim Altay,”Ülkemizdeki bitkisel yağ talebinin karşılanması ve ay çiçek yağına olan bağımlılığın azaltılabilmesi için, diğer yağ bitkilerinin mevcut ekim alanlarının genişletilmesi önem taşıyor. Aspir, kıraçta çok rahat yetişebilen, kuraklığa dayanıklı, elverişsiz toprak şartlarına adaptasyon kabiliyeti yüksek bir bitkidir. Ayrıca hububat tarımında kullanılan bütün alet-ekipmanlar bu bitkinin tarımında da kullanılabiliyor. Bu sebeple Konya Büyükşehir Belediyesi olarak Kulu ilçesi Acıkuyu Mahallemizdeki 800 dekarlık tarımsal üretim sahamıza yerli ve yağlık çeşitten aspir ekimini gerçekleştirdik. Kıraç alanda susuz tarım modeliyle üretimini yaptığımız aspir bitkisinin tüm tarımsal üretim aşamaları ziraat mühendisi personellerimiz tarafından takip edildi. Hasat olgunluğuna ulaşan bitkinin hasadını da geçtiğimiz gün yaptık. Hasadı yapılan aspirlerin yağını çıkartarak sosyal destek çalışmalarımızda kullanacağız. Hayırlı olsun”  ifadelerine yer verdi

Aspir Hasadı Konya'da da başladı!


 

Bakmadan Geçme