Bakan Akar 1 yılın bilançosunu açıkladı!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 1 yıl içinde öldürülen terörist sayısının açıkladı. Akar, 1 Ocak'tan itibaren hudutlarda 256 bin 199 kişinin geçişi engellendi, yakalanan 8 bin düzensiz göçmen ve 820 terörist kolluk kuvvetlerine teslim edildiğini duyurdu.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Milli Savunma Bakanlığı'nın yıllık değerlendirme toplantısında açıklamalarda bulundu.

İşte Akar'ın açıklamalarından önemli başlıklar:

- Pençe-Kilit Harekatı kapsamında 506 terörist etkisiz hale getirilmiş, 2 bine yakın mayın/el yapımı patlayıcı, 600’e yakın mağara, sığınak, tünel imha edilmiştir.

- Başta PKK,PYD,DEAŞ ve FETÖ olmak üzere terör örgütleriyle mücadele etmektedir. Terörle Mücadele kararlılıkla sürüyor. Hudutlarımız 7/24 bugüne kadarki en yoğun şekilde korunmaktadır. Hudutlarımızda dünya standartlarında yüksek teknolojiye sahip araç-gereç kullanılmaktadır.

- Hudutlarımız güçlendirilmektedir. Hudutlarımızdaki başarı rakamlarla da açıkça görülmektedir. Hudutlarımızda yakalanan 8 bine yakın düzensiz göçmen kolluk kuvvetlerine teslim edilmiştir. Tüm bu üst düzey tedbirlere rağmen maalesef milli bir mesele olan hudut güvenliği polemik konusu yapılmaktadır.

4 BİNE YAKIN TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Gerekli cevaplar verilmiş ve verilecektir. Mehmetçik canı pahasına büyük bir kahramanlıkla görev yapmaktadır. Ülkemizin ve asil milletimizin huzur içinde yaşaması için mücadelemiz artan bir tempo ile aziz ve kararlılıkla devam etmektedir. Temmuz 2015'ten bugüne kadar 37 bin 325, bu yılın başından itibaren ise 4 bine yakın terörist etkisiz hale getirilmiş. 533 operasyon icra edilmiş, 3 bin civarında silah ele geçirilmiştir.

FİNCANCI'NIN KİMYASAL SİLAH İFTİRASI

TSK’nın kimyasal silah kullandığı iftirasını atanları, bunun yanında duranları, önüne kalkan olanları ve terörist elebaşlarının borazanlığını yapanları milletimiz asla affetmeyecektir.

"NATO YUNANİSTAN'A DUR DEMELİ"

Yunanistan, planlı NATO tatbikatında görev yapan uçaklarımızı, önceden tüm müttefiklere bildirilmesine rağmen, son bir hafta içinde iki kez taciz etmiştir. Uçaklarımız her zamanki gibi gerekli karşılığı vermiş ve görevlerini başarıyla tamamlamıştır.  NATO’nun da bu şımarıklığa artık dur demesinin zamanı gelmiştir. Yunanistan’ın yaptığı her türlü haksız, hukuksuz eyleme diplomatik alanda ve sahada gerekli karşılık bugüne kadar verilmiştir, bundan sonra da verilecektir.

Temennimiz Ege ve Akdeniz'in bir dostluk denizi olması.

"AZERBAYCAN'A DESTEĞİMİZ SÜRÜYOR"

Azerbaycan ile birlikte 12 tatbikat icra edilmiştir.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA'NIN NATO ÜYELİĞİ

Bazı müttefiklerimiz NATO ruhuna aykırı olarak Türkiye'ye ihracat kısıtlaması uygulamaktadır. NATO'nun açık kapı politikasını destekliyoruz. İsveç ve Finlandiya'nın üyeliğine karşı değiliz ancak taahhütlerini yerine getirmelerini bekliyoruz.

 

Bakmadan Geçme