Bakan Kirişçi: Tahıl koridorundan 694 gemi geçti

Tarım ve Orman Bakanı Kirişçi'den tahıl koridoruyla ilgili açıklama. Bakan Kirişçi: 'Tahıl koridorunda 694 gemi 19,3 milyon ton tahıl ve gıda ürünleri taşıdı'

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, “Dün itibariyle 694 gemi tahıl koridorundan geçti. 19,3 milyon ton tahıl ve gıda ürünleri taşındı. Kapasite fazlası atıl olan un, bulgur makarna irmik gibi buğdaydan elde edilen ürünleri ihtiyaç sahibi ülkelere ihraç edilecek ürünler için devreye koyacağız” dedi.

Kapasite fazlası atıl gıda ürünleri ihtiyaç sahibi ülkelere gönderilecek


Bakan Kirişçi, yeteri kadar gıda ve tahıla ulaşamayan ihtiyaç sahibi ülkelere atıl olan un, bulgur makarna irmik gibi buğdaydan elde edilen ürünler gönderileceğini belirterek, “Kapasite fazlası atıl olan un, bulgur makarna irmik gibi buğdaydan elde edilen ürünleri ihtiyaç sahibi ülkelere ihraç edilecek ürünler için devreye koyacağız. Rusya’nın bedelsiz buğday verme imkânı söz konusu. İki lider kendi aralarında görüşüyor. Buradaki temel konu; Türkiye’nin savaş başladığında aldığı tarihi pozisyon, her iki ülkeye de barışı ve sakinliği tavsiye eden bir ülke. Onları tahıl konusunda bir masa etrafında buluşturan bir ülke. Tahıl koridorunda yeniden bir 4 ay uzatma yapıldı. Bunlar, Türkiye’nin zamanında, yerinde ve dozunda atmış olduğu adımların tezahürüdür” diye konuştu.

Tahıl koridorundan 694 gemi geçti

Dün itibariyle 694 gemi tahıl koridorundan geçtiğini açıklayan Kirişçi, söz konusu gemilerin toplam 19,3 milyon ton tahıl ve gıda ürünleri taşındığını kaydetti. Bakan Kirişçi, “Bu ürünlerde aslan payını Avrupa ülkeleri aldı. Bizim serzenişte bulunduğumuz gibi esas ihtiyaç sahibi ülkeler bunun 5.3’ünü alabiliyor. Bu ülkelerin elinden tutmamız gerekiyordu. Her zaman olduğu gibi milli hasılasına göre dünyada bu konularda en çok yardım eden ülke sıfatıyla devreye girdik” şeklinde konuştu.

Bakmadan Geçme