Bakan Koca 14 Diyabet Günü'ne özel paylaşımı: 'Her 10 yetişkinden biri diyabetle mücadele ediyor'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Dünya Diyabet Günü dolayısıyla paylaşımda bulundu.

Bakan Koca 14 Diyabet Günü'ne özel paylaşımı: 'Her 10 yetişkinden biri diyabetle mücadele ediyor'
TAKİP ET Google News ile Takip Et


14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla birçok kişi tarafından farkındalık oluşturmak adına mesaj paylaşırken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan da bilgilendirme mesajı geldi. Sosyal medya hesabından Bakan Koca, "Diyabet, yani şeker hastalığı, giderek artan bir halk sağlığı sorunu olarak ön plana çıkıyor. Dünyada her 10 yetişkinden biri diyabetle mücadele ediyor" ifadesini kullandı.


SİGARA KULLANIMI VE ALKOL TÜKETİMİNDEN UZAK DURULMALI

Bakan Koca, her iki durumda da kan şekeri seviyelerinin düzenli izlenmesi ve hekimle sürekli iş birliği içinde olunmasının önemini vurgulayarak, "Diyabet riskini azaltmak için alınabilecek önlemler arasında sağlıklı bir diyetin benimsenmesi, düzenli fiziksel aktivite ve sağlıklı bir vücut ağırlığının korunması yer alıyor. İşlenmiş gıdalardan kaçınmak, bol miktarda meyve, sebze, tam tahıl ve yağsız proteinler tüketmek önemli.

Ayrıca haftada en az 150 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılmalı, sigara kullanımı ve alkol tüketiminden uzak durulmalı" bilgisini verdi.


İleri yaştakiler, ailede diyabet öyküsü bulunanlar, obezite ve düşük fiziksel aktiviteye sahip kişiler, hamile kadınlar, bazı kronik hastalığı bulunanlar ve belirli ilaçları kullananların diyabet açısından riskli grupta yer aldığını belirten Koca, şunları kaydetti:
"Bu gruplardaki bireylerin, düzenli sağlık kontrolü yaptırma, ideal vücut ağırlığını koruma, sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz gibi önlemlere özellikle uyması gerekir. Bugün, Dünya Diyabet Günü. Diyabet hastaları ve risk grubunda olanlar, buradaki bilgileri, hekimlerinin gerekli gördüğü tedaviyi ve yaptığı uyarıları her gün aklında tutmalı."

Bakmadan Geçme