Bakan Nebati'den şaşırtan açıklama

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türk lirasının değerli hale gelmesi durumunda sanayinin yavaşlayacağını ve işsizliğin artacağını iddia etti.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, tepki çeken bir açıklamaya imza attı. Türk Lirası’nın  değerli hale getirilmesi durumunda  sanayinin  yavaşlayacağını ve  işsizliğin ortaya çıkacağını öne süren Nebati, Türk Lirası'nın dolar karşısında değerli hale gelmesi durumunda işsizliğin olacağını ve sanayide üretimin duracağını savundu.

TÜRK LİRASI'NI ÇOK DEĞERSİZ HALE GETİRİRSENİZ İSE BUNUN TAM TERSİ OLUR
2017'den itibaren dolar karşısında Türk Lirası'nın sürekli değer kaybettiğini vurgulayan Bakan Nebati, “Şöyle bir alışkanlık da oluşmuş sizin sorularınızdan da bunu anlıyorum tutmak için ne yapıyorsunuz. Şimdi 2017'den itibaren dolar karşısında Türk Lirası sürekli değer yitirmiş, yani reel değer açısından bakmak lazım. Türkiye Türk Lirası'yla dolar arasındaki karşılaştırma yaptığınız zaman 2013'lerde Türk Lirası en değerli noktasına gelmiş yani TÜFE endeksi üzerinden %110 oranının üzerine çıkmış bir güce erişmiş. Bu ne demektir, Türkçesi şudur, Türk Lirası ne kadar çok değerli olursa siz yurt dışına o kadar çok ithalatta bulunursunuz. Türkiye'de üretim yapmanıza ihtiyaç kalmaz, çünkü paranız çok değerli, getirir satarsınız. Sanayiyi yavaşlatır, durdurur ve zaman içerisinde işsizlik gibi bir sonucu ortaya çıkarır. Türk Lirası'nı çok değersiz hale getirirseniz ise bunun tam tersi olur. Ama bunun bir optimal noktası olması lazım. 2021'in sonunda Türk Lirası'nın değeri TÜFE bazında %47'lere kadar düşmüş yani çok değersiz hale gelmiş. Bu optimal nokta tüm bu dışsal ve içsel etkenlerin bir araya geldiği kur seviyesidir.” şeklinde konuştu.

“ENFLASYON DÜŞMEYE DEVAM EDECEK”
Enflasyonda yaşanan yükselişin beklenenin çok ötesinde olduğunu kaydeden Nebati, “Enflasyon tüm dünyanın belası haline gelmişti. Bizdeki yükseliş beklenenin çok çok ötesine gitti. Bunun sebebi kur ataklarıydı. Kur Türkiye'deki enflasyonu belirleyen en önemli etkenlerden biri. Emtia fiyatlarının artmış olması da bunu etkiledi. Enflasyon yavaş yavaş aşağı inmeye başladı. Enflasyon düşmeye devam edecek. Bütün artışlarla beraber piyasada enflasyon artışı olacak algısı vardı ancak doğal gaz fiyatları indirildi, mazot benzin düştü... Enflasyonun çok düşük seviyede geleceğini görüyoruz. Başta perakendeciler olmak üzere bir kampanya başlatıldı” ifadelerini kullandı.
 

Bakmadan Geçme