Bakan Soylu'dan İmamoğlu açıklaması: Bunlar Bizans oyunu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, YSK üyelerine hakaretten ceza alan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve muhalefete sert sözlerle yüklendi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, YSK üyelerine hakaretten ceza alan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve muhalefete sert sözlerle yüklendi.

Soylu, katıldığı Kadına Yönelik Şiddet İzleme Komitesi Toplantısı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

SOYLU: BUNLAR BİZANS OYUNU

Soylu, ''Kesinleşmemiş adımları yargı kararı verir. Yargıya saygı duymak lazım. Mahkeme kararını etkilemeye çalışıyorlar. Biz yapsak çarmıha gererler. İçlerindeki tartışmada bizi basamak olarak kullanıyorlar.  Bunlar bizans oyunudur. Buna Bizans oyunu deriz, bizi basamak olarak kullanarak siyasallaştırmaya çalışan, elde edeceği pozisyonlar için ortaya çıkarılmış bir süreçtir. Biz ne denirse densin, hangi iftirayı atarlarsa atsınlar; devletin vermiş olduğu görevi yapmaya devam edeceğiz'' dedi.

Bakan Soylu, yargıya saygı duyulması gerektiğini ifade ederek, “İşinize geldiği zaman yargıyı en üst noktaya taşımak işinize gelmediği zaman yargıyı töhmet altında bırakmak ve hakaret etmek esas itibariyle çok doğru bir davranış olmayabilir. Burada kesinleşmemiş henüz adımları olan bir yargı kararı var. Bir önceki mahkeme safahatında da bugün yapılanlarda tam anlamıyla anayasa 138’e aykırıdır. Yargının bundan sonraki süreçlerini etkilemeye çalışan ve anayasayla teminat altına alınan yargının kendi ilkelerine göre karar verme anlayışını etkileyemeye çalışmaktır. Bir önceki mahkeme de mahkemenin etrafı billboardlarla çevrilidir. Bunlardan bir tanesini biz yapsak bizi çarmığa gererler. Elbette ki Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğunu avazımız çıktığı kadar bağırmalıyız ve söylemeliyiz ve bunu herkes sonuna kadar saygı duymalı ve sahip çıkmalı. Eleştirilebilir ama hukukun kendi ilkeleri çerçevesinde eleştirilebilir. Madem bu yargı kararına itiraz ediliyor bu 4 Kasım 2019’da söylenmiş bir söz. Tam 2 buçuk yıl sonra benim için aynı söz üzerinden niye yargıya müracaat ediliyor. Bir tane hukukçu çıksın bunu söylesin. Madem bu yargı kararı eleştiriliyor, 2 buçuk yıl sonra ‘ben bir yargı kararının mağduruyum’ diye siyaset bina ediliyor. Peki 2 buçuk yıl sonra ne oluyor da benimle ilgili benim de ceza almamı temine edecek yargı için müracaat ediliyor” diye konuştu.

'BUNLAR BİZANS OYUNU'

Bakan Soylu, yapılanların Bizans oyununa benzediğini belirterek, “Kendi içlerindeki siyasal tartışmayı bizi basamak kullanarak siyasallaştırmaya çalışan acaba buradan kendi adıma elde edeceğim pozisyonlar için bir adım öne geçebilir miyim? diye ortaya çıkarılan bir süreçtir. Yargı devam ediyor, kararını verecektir. Çöpünü toplamakta aciz bir belediye başkanı, İETT otobüslerini çalıştırmakta aciz bir belediye başkanı belki de tarihin İstanbul’daki en aciz belediye başkanı. Bütün bu yapamadıklarını hukukun verdiği bir karar üzerinden örtüp başka bir adım atabilir mi? Siyasette her şey halkın önünde olur ve halk her şeyi görür. Burada hadsizliğe de müsaade etmemek lazım. Tayyip Erdoğan, İstanbul’un ve tarihin görmüş olduğu belediye başkanıdır. Tarihin görmüş olduğu en başarısız belediye başkanı ile Tayyip Erdoğan’ı kıyas bile etmek, ağza bile almak çok büyük bir hadsizlik örneğidir” ifadelerini kullandı.

Bakmadan Geçme