Bakan Yerli Kaya, '18 bin 500 göçmenin gelmesi engellendi'

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, yılbaşından beri, İran tarafından Türkiye'ye girmeye çalışan 18 bin 500 göçmenin engellendiğini söyledi.

Bakan Yerli Kaya, '18 bin 500 göçmenin gelmesi engellendi'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, geri gönderme merkezlerinde bugün itibarıyla 26 bin kaçak göçmenin bulunduğunu belirterek, "Deport öncesi yapılan mülakatlarda çok az bir kısmı olan yüzde 5'lik kısmının son dönemde yakalananlar olduğunu görüyoruz." ifadelerinde bulundu.


Ağrı'da bulunan Türkiye-İran güvenlik duvarını helikopterle inceleyen Bakan Yerlikaya, Gökay Sınır Tabur Komutanlığını ziyaret edip, sınır güvenliğiyle ilgili bilgi aldı.


Bakan Yerlikaya, burada gazetecilere, Türkiye'nin 4'üncü sınır kapısı olan Gürbulak Gümrük Kapısı'nda incelemelerde bulunduğunu söyledi.


Sınır kapısı hakkında ilgili birimlerden sunumlar alındığını ifade eden Yerlikaya, "Kapımızın güvenliği ve daha başarılı hizmetler vermesiyle ilgili zaten Ticaret Bakanlığımızın oradaki kapının fiziki koşullarını TOBB ile yaptığı, yapacağı ve yakında açılacak olan birinci kısımla ilgili değerlendirme ve incelemeler yaptık." diye konuştu.


Yerlikaya, helikopterle hudut duvarları ve entegre sınır sistemini incelediğini belirterek, "Bu görmüş olduğunuz tepenin hemen yanındaki optik kulelerimizin ne anlama geldiğini bugüne kadar hep kamuoyuyla paylaştık. Doğu ve batı hudutlarımızda 341 optik kulemiz var. Hudut duvarlarımızın düzensiz ve kaçak göçmenleri nasıl engellediğini sadece duvar değil ama optik kulelerimizin gündüz ve gece radarları, termaller ile sismik sistemlerimizin ne anlama geldiğini büyük bir gururla Mehmetçiğimizden gördük. 'Allah hiçbirinin ayağına taş değdirmesin' diye yürekten dua ediyoruz." dedi.

 

Bakmadan Geçme