Başkan Altay: 2022'de 3,7 milyon metreküp suyun boşa akmasını engelledik

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, belediye tarafından tasarlanan sistemle fiziki su kayıplarına müdahale ettiklerini aktardı. Belediyenin kendi mühendis ekipleri tarafından düzenlenen sistem sayesinde 2022 yılında 3,7 milyon metreküp suyun boşa akıtılması engellendi.

Konya Büyükşehir Belediyesi, çevreci politikalarını kararlılıkla sürdürmeye devam ediyor. Temiz içme suyunu korumak adına su kayıplarıyla mücadelesini sürdürdüklerini ifade eden Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Uğur İbrahim Altay, su kaynaklarının etkin, verimli, ekonomik ve sürdürülebilir olması için yoğun bir çalışma yürüttüklerini aktardı. Altay, “oluşturduğumuz bu alanlara kurulan uzaktan izleme sistemleriyle yüzeye vurmayan fiziki arızaları tespit ediyoruz. Yapılan bu çalışmalarla 2022 yılı içerisinde 3 milyon 716 bin 137 metreküp suyun boşa akmasını engelleyerek kullanıma kazandırdık.” şeklinde açıklamalarda bulundu. 

"SİSTEMİ KOSKİ MÜHENDİSLERİ TASARLADI”

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğünün çalışmalarını çok titiz bir şekilde yürüttüğüne dikkat çeken Başkan Altay, “İçme suyu dağıtım hatlarında oluşturulan şebeke SCADAsı ile her mahallenin su basıncını ve debisini izleyebiliyoruz. Bu verilerin analizleri kurumumuzda görevli arkadaşlarımız tarafından yapılarak mahalle mahalle çözüm üretiliyor. Abonelerimizden gelen talepler anında çözüme ulaştırılıyor. Konya Modeli Belediyecilik anlayışıyla, öz kaynak ile oluşturulan bu sistem, Türkiye'ye örnek olacak şekilde KOSKİ'mizin kendi mühendisleri tarafından tasarlandı.” ifadelerini kullandı. 

"TÜRKİYE'NİN EN İYİ YÖNETİLEN İÇME SUYU ŞEBEKESİ KONYA'DA" 

Başkan Altay, “Suyumuzu verimli, etkin ve ekonomik olarak kullanmak için yaptığımız çalışmalar ile kaynağından son kullanıcıya kadar kontrol ettiğimiz sürdürülebilir bir su yönetim sistemimiz oluştu. Küresel iklim değişikliği sebebiyle su azlığı yaşadığımız bu günlerde tasarrufa daha çok önem vermemiz gerekiyor. Su hayattır. Suyumuzu korumak hepimiz görevi. Bu sebeple su tasarrufunu hayatımızın bir parçası haline getirmek dünyamızın geleceği ve yeni nesiller için büyük önem taşıyor. “ dedi.

Haber Merkezi

Bakmadan Geçme