Başkan Altay 'Çiftçilerimize destek olmaya devam edeceğiz'

Konya Büyükşehir Belediyesi'nin çiftçilere olan desteğini sürdürmeye devam ediyor. Susuz tarım modeliyle ile kıraç arazilere aspir bitkisi ekerek daha verimli hale getirmeyi hedefliyor. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Ilgın ilçesinde ekimi yapılan aspirin hasat işleminin gerçekleştirildiğini belirterek, 'Çiftçimizin yaşadığı yerde gelirinin artması için Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman destek olmaya devam edeceğiz. Bereketli olmasını diliyorum' dedi.

Başkan Altay 'Çiftçilerimize destek olmaya devam edeceğiz'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

KONYA HABER: Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, tarımsal üretime verdikleri desteği “Konya Modeli Belediyecilik” anlayışıyla farklı alanlarda artırarak sürdürdüklerini belirterek, bu tür desteklerin Konya tarımımın kalkınması ve çiftçilerin yaşadıkları bölgelerde gelirinin artması açısından önemli olduğunu ifade etti.Üreticiye sağladıkları aspir bitkisi desteğinin kendileri açısından büyük önem taşıdığına dikkati çeken Başkan Altay, “Ülkemizde bitkisel yağ talebinin karşılanması ve ayçiçek yağına olan bağımlılığın azaltılabilmesi için aspir önemli bir alternatif. Aspir, kıraçta çok rahat yetişebilen, kuraklığa dayanıklı, elverişsiz toprak şartlarına uyum kabiliyeti yüksek bir bitki. Ayrıca mekanizasyona uygun olması, yetiştirilmesi önerilen yerlerde önemli hastalık ve zararlısının olmaması nedeniyle kıraç alanlarda tarımı yapılabilen; bölgemizdeki kurak alanların değerlendirilmesinde de nadasa uygun bir bitki. Bu amaçla Ilgın’da çiftçimize verdiğimiz aspir bitkisinin hasat işlemi gerçekleştirildi. Çiftçimizin yaşadığı yerde gelirinin artması için destek olmaya devam edeceğiz. Bereketli olmasını diliyorum” şeklinde ifade etti. 

Başkan Altay 'Çiftçilerimize destek olmaya devam edeceğiz'

27 bin 625 Kilogram Aspir Tohumu Desteklemesi Yapıldı
Ilgınlı üretici Erdem Yazıcı da Büyükşehir’in tarımsal desteklemelerinden üç yıldır faydalandığını belirterek, “Bu aspir tarlası da Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği tohum destekli bir üründür. Bize girdi maliyetini düşürüyor. Aynı zamanda da boş bırakacağımız araziyi bu şekilde değerlendiriyoruz. Üç yıldır Büyükşehir’in hem Macar Fiği hem aspir hem yonca hem de meyve ağaçları desteklerinden başvuru yaparak yararlanıyoruz. Bu desteklemelerin devam etmesini istiyoruz. Desteklerinden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Başkan Altay 'Çiftçilerimize destek olmaya devam edeceğiz'

Konya Büyükşehir belediyesi tarafından tarımsal desteklemeler kapsamında son üç yılda 5 bin 525 dekar alanda üreticilere 27 bin 625 kilogram aspir tohumu desteklemesi yapıldı.

KONYA HABER- KONYA HAKİMİYET
 

Bakmadan Geçme