Başkan Altay: 'Habib-i Neccar Camii Restorasyonu Konya-Hatay Kardeşliğinin Bir Nişanesi Olacak'

Asrın felaketinin birinci yıldönümünde Hatay'da hayatını kaybedenler için düzenlenen anma programına katılan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, depremde yıkılan ve Konya Büyükşehir Belediyesi'nin restorasyonunu üstlendiği Habib-i Neccar Camii'nde devam eden çalışmaları inceledi. Anadolu'nun en önemli kültür ve dini yapılarından biri olan Habib-i Neccar Camii'ndeki çalışmaları büyük bir titizlikle yürüttüklerini belirten Başkan Altay, 'Konya-Hatay kardeşliği ilelebet devam edecek bir zor gün kardeşliğine dönüştü. İnşallah Habib-i Neccar Cami'si de bunun bir nişanesi olarak sonsuza kadar yaşayacak bir eser olarak ortaya çıkacak' dedi.

Başkan Altay: 'Habib-i Neccar Camii Restorasyonu Konya-Hatay Kardeşliğinin Bir Nişanesi Olacak'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, depremin birinci yıl dönümünde Hatay Antakya’da düzenlenen anma programına katıldı.

Türkiye, 6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğünde iki depremle sarılmış, Kahramanmaraş’ın yanı sıra Hatay, Osmaniye, Adıyaman, Diyarbakır, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis, Adana, Malatya ve Elazığ’ı da vuran asrın felaketinde 50 binden fazla kişi hayatını kaybederken, 100 binin üzerinde vatandaşımız da yaralanmıştı.

Asrın felaketinin üzerinden tam bir yıl geçti. Depremin birinci yıl dönümünde hayatını kaybeden on binlerce vatandaşımız için anma programı gerçekleştirildi. Antakya’da depremin olduğu saat olan 04.17’de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve binlerce vatandaşın katılımıyla ilk olarak sessiz yürüyüş gerçekleştirildi.

Başkan Altay daha sonra AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman ile birlikte Fahri Öksüz Camii’nde depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımız için düzenlenen hatim duası programına katıldı. Ardından AK Parti Milletvekili Yayman ile birlikte Hatay Deprem Şehitleri Mezarlığı’nı da ziyaret eden Başkan Altay, deprem şehitlerine dua etti.

Başkan Altay depremde büyük zarar gören ve restorasyonu Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Habib-i Neccar Camii’nde incelemelerde bulundu. Devam eden çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Altay, depremin yıl dönümünde Habib-i Neccar Camii’nin restorasyon çalışmalarına devam ettiklerini ifade etti.

Depremin olduğu 6 Şubat günü bölgeye geldiğini ve çok uzun süre Hatay’daki vatandaşların ihtiyaçlarını gidermek için yoğun bir çaba sarf ettiklerini anımsatan Başkan Altay, “Büyükşehir Belediyemizin ve ilçe belediyelerimizin 3.500’e yakın personeli, 1.500’e yakın aracı bu süreçte görevlendirildi. 600’den fazla yardım TIR’ı buradaki insanların ihtiyacını gidermek için kullanıldı. Ayrıca ilk gün akşamdan itibaren hem sıcak yemeğin hem de sıcak ekmeğin çıkması konusunda ciddi çalışmalar yürütüldü. Bizzat benim başında bulunduğum süreçte de ikinci günden itibaren Hatay’ın içme suyunun sağlanmasıyla ilgili çok yoğun bir çaba sarf ettik. Ta ki Hatay’daki kriz durumu bitene kadar burada bulunarak Hataylı kardeşlerimizin yaralarını sarmak için gayret gösterdik” diye konuştu.

Bu süreçte Konya ve Hatay arasında bir kardeşlik bağı oluşturduklarını kaydeden Başkan Altay, “Özellikle Konyalıların Hatay’daki vatandaşlarımızın problemlerini çözmek için gösterdiği hassasiyet, gayret, personelimizin buradaki tüm zor şartlara rağmen çalışma ve gayret azmi tüm Hataylılar tarafından yakından takip edildi ve takdirle karşılandı. Bugün sokakta yürürken insanların sevgi ve muhabbetle bize sarıldıklarını ve Konyalılar adına güzel şeyler söylediklerine tekrar şahitlik etmiş olduk. Bu kardeşliğin bir nişanesi olarak Habib-i Neccar Camii’nin restorasyon çalışmalarını inceliyoruz” ifadelerini kullandı.

Bakmadan Geçme