Bektaş, Ereğli'deki domates üreticilerinin eylemine destek verdi

Ereğli'de, domates üreticileri topladıkları ürünleri dökerek tepkilerini dile getirdiği eyleme CHP Konya Milletvekili Barış Bektaş, CHP Niğde İl Başkanı Erhan Adem ve CHP Ereğli İlçe Başkanı Nejat Türktaş katılarak destek verdi.

Konya’da domates üretiminin önemli üslerinden biri olan Ereğli ilçesinde çiftçiler, domatesi değerinde satamadıkları gerekçesiyle kasalara topladıkları ürünleri yere dökerek, “Bizler çiftçiliği bırakıyoruz. Bunu Sayın Cumhurbaşkanımız duysun. Boykota devam” dediler.

Bektaş, Ereğli'deki domates üreticilerinin eylemine destek verdi

Çiftçilere destek veren ve burada konuşan CHP Konya Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Barış Bektaş çiftçilerin ürettiği ürünlerin karşılığını alamadığını belirterek,  “Çiftçi ürettiğinin karşılığını almak istiyor. Milletin sofrasına ucuz domates götürmesi dışında bu çiftçinin bir talebi yok. Ama maalesef AKP politikaları üreticiyi kazanamaz, tüketiciyi de tüketemez hale getirdi. Anlamak mümkün değil. Büyükşehirlerde insanlar sofrasına salça, domates koyamıyor, buradaki üreticiler tonu 2 bin 300 lira, bin lirasını da yevmiyecilere veriyorlar. İçinde ilaç giderleri, gübresi mazotu, geriye ne kalacağını siz düşünün. Üretme alışkanlıklarını kaybedersek ne olacak? Domatesi de mi yandaş firmalarla ithal mı edeceğiz? Bu topraklar dururken. Böyle bir anlayış olabilir mi? Ben bunları tüm kamuoyunun takdirine saygıyla sunuyorum. Tüm dünyada brent petrol fiyatları düşerken Türkiye'de zam geliyor. Hükümet hazinedeki açığı kapatmak ve saltanatını devam ettirmek için kullanıyor. Bu domatesi bedava versek fabrikalar alacak durumda değil. Neden?” dedi. 

Bektaş, Ereğli'deki domates üreticilerinin eylemine destek verdi

BUNUN HALİ KAR DEĞİL, RANTTIR 

Artan akaryakıt fiyatlarına dikkati çeken Barış Bektaş şunları dile getirdi: “Yakıt fiyatlarına bakıyoruz. Sürekli fiyatları yükseliyor. TMO gibi bu işlere müdahale edecek aparatlar da kalmamış. Tarım Bakanlığı çiftçiyi adeta tüccarın eline bırakmış. Aynısını buğdayda da görüyoruz, mısırda da görüyoruz, domateste de görüyoruz. Üreten kazanmıyor, tüketici pahalı yiyor arada yandaş firmalar kar ediyor. Bunun adı kar değil, ranttır. Bir şeyin fiyatı 6 liradan açıklanıyor, depo sahiplerine vermek zorunda kalıyor üretici. Kışın bir daha fiyat açıklıyorlar 10-11 liradan tekrar satılıyor. Bu düzene itiraz ediyoruz. Salça fabrikaları başta olmak üzere kimse bu üreticinin içinde bulunduğu durumu istismar etmeye kalkmasın. Bu insanlar küser, şehirlerde asgari ücretle iş bulmaya giderse biz ne yiyeceğiz? Domates yerine taş mı yiyeceğiz? Bu insanların canı yanmış. Acilen bu domateslerin yurt içi piyasada tüketildiği gibi ihracat kapılarının da açılması lazımdır. Normalde bu domatesler Irak, Suriye'ye giderdi. Hükümetin bu politikaları devam ederse bu ürünlerin yetiştiği yerin çöl olması da çok yakın.  Biz buradan acil bir çağrı yapıyoruz; Burada kanayan bir yara var. Bunun acil çözülmesi lazım. Bu siyaset üstü bir meseledir.”

Bektaş, Ereğli'deki domates üreticilerinin eylemine destek verdi

İHRACATIN ÖNÜ AÇILMALIDIR

Domates için ihracat kapılarının açılmasını dile getiren CHP Niğde İl Başkanı Erhan Adem, “Ben buraların çocuğum, bu ovaları bilirim. Bundan 10 sene önce burası çöldü. Bu arkadaşlar bu memleketi üretim yapar hale getirdi. Geçen yıl Cumhurbaşkanı, ‘Üretsinler, her yere ekinki para kazansın, üretim olsun' Domatesi bugün üretti, mazotu 40 lira oldu, gübresi 15 lira oldu, İşçi yevmiyesi 400 lira oldu. Buna karşılık üretim maliyeti artan çiftçilerimiz ürünlerini değerince satamayınca nasıl para kazanacak. Maalesef, Tarım Bakanlığı üstüne düşen görevi yapmıyor. Plan, program diye bir şey yok. Buradaki arkadaşların hepsi evini geçindirecek. Belki tarla icarlı, tarla icarını ve elektrik parasını ödeyemeyecek hale gelmiş. Ben de çiftçiyim, üretim sonunda paralarını ödemek üzere ekimlerini yaparlar. Gübreyi, elektriği, ilaç parasını daha sonra öder. Bu adamlar yarın ilaç parasını ödeyemedikleri zaman, evine icara geldiği zaman kim kurtaracak? Bir an önce ihracatının önünün açılması lazım. Buradan salça fabrikalarını da uyarıyoruz. Bu ürünün hak ettiği değerini versinler. Onlar da bu ürünün ne kadar değeri olduğunu biliyor. Pazartesi gününden itibaren bu ürünün değerini vermelerini istiyoruz” şeklinde konuştu. 

Bektaş, Ereğli'deki domates üreticilerinin eylemine destek verdi

Bakmadan Geçme