Bir çay kaşığı kanseri önlüyor! Sofranızdan eksik etmeyin

Çörek otu yüksek tansiyonu düşürüyor. Araştırmalara göre çörek otu akciğer, meme, böbrek, karaciğer, cilt ve prostat kanserine karşı etkili. Peki, çörek otu nasıl kullanılmalı? Bazen 2 kaşık bazen de sadece 3 damlası iyileştirmek için yetiyor.

Bir çay kaşığı kanseri önlüyor! Sofranızdan eksik etmeyin
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Çörek otunun azı şifa çoğu riskli olsa da en önemli hastalıkların ilacı. Tansiyondan kansere kadar etkili olan çörek otunun kullanımını ve faydalarını bir araya getirdik.

ÇÖREK OTUNUN FAYDALARI Çörek otu astıma faydalıdır. Birçok araştırmanın sonucu da bunu kanıtlıyor. Çörek otu yüksek tansiyonu düşürüyor. Çörek otu meme kanserine neden olan kanser hücrelerini yavaşlatıyor. Fareler üzerinde yapılan deneyler sonucu çörek otu yağının kan şekerini düşürme noktasında önemli rol aldığı ortaya konulmuştur. Çörek otu zayıflamaya yardımcı olur. Çörek otu kan şekeri seviyeleri, kolesterol, bağırsakta oluşan glikoz emilimi gibi etmenleri düzenleyerek kilo vermeye yardım eder.

ÇÖREK OTU NASIL KULLANILIR? Çörek otu tohumları kullanılabilir. Tohumları öğütülerek tüketilebilir. Yalnız tohumlarının önceden öğütülmüş şekilde satın alınmasını tavsiye etmeyiz. Çünkü önceden öğütülen tohumlardaki mineraller ve uçucu yağlar özelliğini kaybetmektedir. Öğütülmeden alınırsa çörek otu çiğnenerek de tüketilebilir. Kahvaltıdan ya da yemeklerden yarım saat önce, aç karnına, bir tatlı kaşığı çörek otu çiğnenerek bir bardak su ile tüketilebilir. Yoğurt ya da sütle tüketilmesi önerilmemektedir. Çörek otu yağı şeklinde tüketilebilir. Yağının soğuk pres yöntemi ile üretilmesine dikkat etmek gereklidir. Günde bir kez kahvaltıdan ya da yemekten önce bir tatlı kaşığı çörek otu yağı içilerek tüketilebilir. Aç karnına tüketilmesi gerekmektedir. Aç karnına tüketildiğinde yağın içeriğindeki proteinler mide asidiyle daha kolay karışır ve yağın sindirimi daha kolay olur. Çörek otu kapsülü şeklinde tüketilebilir. Kapsül şeklinde satın alınarak su ile tüketilebilir.

ÇÖREK OTU YAĞININ 6 FARKLI KULLANIMI 1 su bardağı su içerisine 1 tatlı kaşığı çörek otu yağı eklenip tüketilebilir. 1 yemek kaşığı kadar çörek otu yağı yemeklerin içerisine ya da salatalara eklenebilir. 1 kâse yoğurt içerisine 1 çay kaşığı kadar çörek otu yağı konulup tüketilebilir. 1 dilim ekmek üzerine 3-5 damla kadar çörek otu yağı damlatılıp tüketilebilir. Kahvaltı öncesinde aç karnına oral yol ile tüketilebilir. Her iki burun deliğine birer damla olarak damlatılabilir. Çörekotu yağı günde ne kadar içilmeli sorusunun yanıtı günde 1 yemek kaşığından fazla olmamak şartı ile istenilen kadar tüketilebilir olacaktır.

ÇÖREK OTU HANGİ DURUMDA ZARARLIDIR? Çörek otu, çok güçlü bir bitkidir, aşırı tüketilmesi alerjik reaksiyonlara ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Günde 2-3 çay kaşığından fazla çörek otu tüketmeyin. Her gün kullanıyorsanız maksimum 1-2 çay kaşı tüketin. Herhangi bir hastalığınız varsa doktorunuza danışmadan kullanmayın.

Bakmadan Geçme