Bolu Belediyesi'nden tarihi karar: Bu hareketi yapana anında 5 milyon lira ceza verilecek!

Bolu Belediye Meclisi, farklı şehirlerden gelen köpeklerin şehre bırakılmasını yasaklayarak 1 ile 5 milyon TL arasında ceza getiren bir kararı oy birliğiyle kabul etti. Bu tarihi adım Türkiye'de bir ilk olarak tarihe geçerken, Belediye Başkanı Tanju Özcan, mahkemeye başvuracak cesur kişiyi merakla bekliyor ve tüm hayvanseverlerin bu kişiye karşı kendisine destek olacağını belirtiyor.

Bolu Belediye Meclisi'nin Eylül ayı 1. oturumunda CHP'li üyeler Saadet Dişli, Mehmet Korkmaz ve İYİ Partili Ahmet Yılmaz, şehir dışından getirilen sokak köpeklerinin bırakılmasını önlemek için idari para cezasını içeren bir önerge sundu. Önerge, oybirliğiyle kabul edilerek köpek bırakanlara 1 milyon ile 5 milyon TL arasında değişen idari para cezası getiren bir yetkiyi belediye encümenine verdi.

Bolu Belediyesi'nden tarihi karar: Bu hareketi yapana anında 5 milyon lira ceza verilecek!

"HAYVANSEVERLERİ ONUN ÜZERİNE SALARIM"
Bu uygulamanın Türkiye’de bir ilk olacağını belirten Başkan Özcan, “Bolu’ya belediyelerin araçlarıyla çok sayıda hayvan getiriyorlar. Ve bu sokak hayvanlarını köpekleri bırakıyorlar. Bizim mücavir alanımıza bırakıp kaçıyorlar. Kanunu inceledik kanunda bununla ilgili hiçbir hüküm yok. Hayvana kötü muameleye ilişkin hüküm var, cezalar var ama bir yere toplu hayvan bırakmanın bir cezası yok. Bizim güzel bir barınağımız var ama Zonguldak’ın da tutun Gerede’ye, Düzce’ye kadar her yerden getirip hayvan bırakıyorlar. Ondan sonra vatandaşımız bu durumdan muzdarip. Bizde caydırıcı olsun diye tespit edilmesi halinde bunu yapanlara 1 milyon TL’den 5 milyon TL’ye kadar ceza verilebilmesi için bu yetkiyi istiyoruz.

Bolu Belediyesi'nden tarihi karar: Bu hareketi yapana anında 5 milyon lira ceza verilecek!

Türkiye’de ilk yapılacak. Kim mahkemeye verecek onu da merak ediyorum. Kim mahkemeye verirse tüm hayvanseverleri onun üzerine salarım. Bolu sokak köpekleri konusunda en sıkıntısız illerden biri. Bunu fırsat bilip getirip sabaha karşı bırakıp kaçıyorlar. Geçmişte Hendek Belediyesini tespit ettik. Ama yasada bir yaptırım yok. Bizde yasada bir boşluk olunca idari ceza koyalım dedik. Yakalarsak bu cezayı uygulamaktan çekinmeyiz” dedi. 

Bakmadan Geçme