Bu Haber İşsizler İçin: İŞKUR 2023'te 1.6 Milyon Kişiyi İstihdam Etti

İş ve İşçi Bulma Kurumu (İŞKUR), 2023 yılında gerçekleştirilen iyileştirme sayısını artıracağını duyurdu. Buna göre Türkiye genelinde 1 milyon 68 bin 217 kişi, İŞKUR tarafından İşbaşı Eğitim programları kapsamında iş sahibi oldu.

Bu Haber İşsizler İçin: İŞKUR 2023'te 1.6 Milyon Kişiyi İstihdam Etti
TAKİP ET Google News ile Takip Et

İŞKUR, İşbaşı Eğitim programlarıyla işsizlere mesleki deneyim kazandırıyor.

İş ve İşçi Bulma Kurumu (İŞKUR), 2023 yılında gerçekleştirilen iyileştirme sayısını artıracağını duyurdu. Buna göre Türkiye genelinde 1 milyon 68 bin 217 kişi, İŞKUR tarafından İşbaşı Eğitim programları kapsamında iş sahibi oldu.

İŞKUR, işsizlerin mesleki deneyim kazanmalarını ve istihdam edilebilirliklerini iyileştirmeyi amaçlayan İşbaşı Eğitim programlarını düzenli olarak yapıyor. Programlar, çeşitli sektörlerde iş arayanlara yönelik fırsatlar sunarak istihdama daha hazır yetişmesine katkı sağlıyor.

İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMLARINDAN YARARLANMA ŞARTLARI

 • İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak,
 • 15 yaşını tamamlamış olmak,
 • İşverenin birinci veya ikinci derece kan hısımı veya eşi olmamak,
 • Emekli olmamak,
 • Programa başladığı tarihten önceki bir yıl içerisinde program düzenlenecek işverene ait vergi numarası altında yer alan işyerlerinde sigortalı olmamak,
 • Kurumca aynı meslekte düzenlenen kurs/programı tamamlamamış olmak,
 • Programa katılmama yönünde yaptırım uygulanmıyor olmak,
 • İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmak şartlarının sağlanması gerekiyor.

İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMLARININ SÜRESİ

Program günde en az 5 en fazla 8 saat olmak üzere ve haftada 6 günü aşmamak kaydıyla haftalık 45 saati geçmeyecek şekilde planlanabiliyor.

Program süresi, bilişim ve imalat sektörlerindeki işyerleri ve mesleklerde en fazla 6 ay, diğer sektörlerde ise en fazla 3 ay olarak düzenleniyor.

Siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme uzmanı ve kodlama gibi çağımızın ve geleceğin meslekleri olarak görülen alanlarda düzenlenecek olan işbaşı eğitim programlarına katılan 18-29 yaş arası gençler için işbaşı eğitim programlarının süresi en fazla 9 ay olarak uygulanıyor.

Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde MEB Hayat Boyu Öğrenme modüllerinin veya üniversite eğitim modüllerinin asgari sürelerinden az olmamak kaydıyla program düzenleniyor. Program günde en az 5 en fazla 8 saat olmak üzere ve haftada 6 günü aşmamak kaydıyla haftalık 45 saat ve günlük 240 günü geçmeyecek şekilde planlanabiliyor.

İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMLARINDA KARŞILANABİLECEK GİDERLER

İşbaşı eğitim programına katılan vatandaşlara, programa fiilen katıldıkları gün üzerinden;

 • İş arayan statüsündeki katılımcılara günlük 438,55 TL,
 • öğrenci(tam) 438,55 TL,
 • öğrenci(kıst) 328,91 TL,
 • işsizlik ödeneği alanlara günlük 219,28 TL,

Geleceğin meslekleri olarak belirlenen mesleklerde düzenlenen programlarda katılımcılara günlük 482,41 TL cep harçlığı ödeniyor.

Genel sağlık sigortası ile iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi İŞKUR tarafından program süresince karşılanıyor.

BAŞVURU YERİ VE ZAMANI

İşbaşı eğitim programlarına başvuru şartlarını sağlayan tüm vatandaşlar, 81 ilde bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile Hizmet Merkezlerinden ve İŞKUR E-Şube üzerinden başvuruda bulunabiliyor.

Bakmadan Geçme