Bunu yapan tapu sahipleri yandı: 100 bin lira cezası var!

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren haber bu kez tapu gelişmesinde yaşandı. Yapılan açıklamaya göre, ev sahipleri evlere kiracıları çeşitli sebeplerle almazken, bunlardan dolayı artık ceza ödeyecekleri bilgisi paylaşıldı.

Son dönemde yaşanan maddi zorluklar nedeniyle kira fiyatları pek çok ilde 10.000 ile 15.000 seviyesinde seyrederken, kiracılar ev bulmakta zorlanıyor.

Yapılan açıklamaya göre, pek çok kiracı başvurdukları ev sahiplerinden bekar olmaları nedeniyle olumsuz yanıt alırken, bu konuda yeni bir karar açıklandı.

Yapılan açıklamaya göre, tapu sahiplerini ilgilendiren gelişme resmen para cezasını da içeriyor. Buna göre, artık kiracıları bekar olmaları, dini görüşleri ve diğer detaylar nedeniyle reddeden ev sahiplerine açılan davalar sonucunda para cezası verileceği aktarıldı, işte detaylar.

AMAN DİKKAT
Ülkemizde kiracı ve ev sahipleri arasında çeşitli sorunlar basına yansımaya devam ediyor. Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) Başkanı Muharrem Kılıç, bekara, öğrenciye ya da çocuklu ailelere ev vermeyen tapu sahipleri için önemli bir uyarıda bulundu.

Özellikle büyükşehirlerde bekara ev vermeyen ev sahipleri nedeniyle şikayetler artarken medeni hali bahane eden ev sahipleri için idari yaptırım kararı açıklandı.

Bunu yapan tapu sahipleri yandı: 100 bin lira cezası var!

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanı Kılıç, cinsiyet, siyasi görüş, engellik durumu, medeni hal gibi ayrımcılık yapılan kiralama olaylarına dair "Karar organı alarak bu noktadaki ayrımcılık başvurularını inceliyor, karara bağlıyoruz. Bu noktada yaptırım yetkimiz var." ifadelerine yer verdi.

Medeni hali nedeniyle evini kiraya vermeyen ev sahipleri için önemli bir uyarıda bulunan TİHEK Başkanı Kılıç, mülk sahibine ve emlakçıya ayrımcılık talimatını uyguladığı için en üst düzeyden idari yaptırım cezası uyguladıklarını kaydetti.

PARA CEZASI VAR
TİHEK Başkanı Kılıç, ''Hem gerçek kişilere hem kamu tüzel kişilerine hem özel hukuk tüzel kişilere herhangi bir ayrımcılık üzerine yapılan başvuruda, ihlal kararı verirsek 90 bin liraya kadar para cezası verme yetkimiz söz konusu.'' değerlendirmesinde bulundu.

2023 yılında belirlenen yeniden değerleme oranına göre söz konusu ev sahibi, emlakçı ve ilan sitelerine tek tek 90 bin TL para cezası verdiklerini söyleyen TİHEK Başkanı Kılıç, cinsiyet, siyasi görüş, engelli, medeni hal temelinde ayrımcılıklar olmak üzere birçok konuda başvuru aldıklarının da altını çizdi.

Bunu yapan tapu sahipleri yandı: 100 bin lira cezası var!

ONLAR İKİ KERE DÜŞÜNSÜN
Medeni hal kapsamında sık sık aldıkları şikayetlere de değinen TİHEK Başkanı Kılıç, ''Mesela öğrencilerden medeni hal temelinde, yine ayrımcılık kapsamında yapılan başvurular oluyor. Bu noktada vermiş olduğumuz çokça karar var.'' dedi.

Buna ilişkin ihlal kararlarının olduğunu belirten TİHEK Başkanı Kılıç, kiralamaların yapıldığı internet sayfalarında da ayrımcılık ifadelerinin yer aldığını belirtti.

Söz konusu ayrımcılık nedeniyle ev sahibi ve emlakçıların daha dikkatli ve titiz davranmaları gerektiğini belirten TİHEK Başkanı Kılıç, şimdiye kadar en yüksek 90 bin liralık ceza verdiklerini anımsatarak bu uygulamanın devam edeceğini, kişinin medeni hali nedeniyle barınma hakkından mahrum edilemeyeceğini belirtti.

Kaynak: Haber Merkezi

Bakmadan Geçme