CB'iletişim başkanlığından o haberlere yalanlama

Uyku apnesi olanlar ehliyet alamayacak yönünde çıkan haberlere CB İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi

CB'iletişim başkanlığından  o haberlere yalanlama
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Bazı basın yayın organlarında yer alan, “Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde önemli bir değişiklik yapıldı. Uyku apnesi tanısı konan kişiler ehliyet alamayacak veya ehliyetlerini yenileyemeyecek.”başlığı ile yayınlanan haberlere CB İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezinden yalanlama geldi 

Yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi 'Sürücü adayları ve sürücülerde aranacak sağlık şartları ile muayenelerine dair usul ve esaslar; Sürücü Adayları Ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları İle Muayenelerine Dair Yönetmelik kapsamında belirlenmiştir.

CB'iletişim başkanlığından  o haberlere yalanlama

Yürürlükte olan yönetmeliğin 7. maddesi kapsamında; ağır derecede veya orta derecede uyku apnesi olanlar ile birlikte gündüz uyuklama hali tespit edilenler kişilerin tedavi görmeden sürücü belgesi alamayacakları, ancak uyku apnesinin kontrol altına alındığı veya tedavi edildiği; doktor heyeti tarafından tespit edilen kişilere sürücü belgesi verilebileceği açıkça belirtilmiştir.Yönetmelikte güncel bir değişiklik söz konusu değildir. Kamuoyunu manipüle etmeye yönelik yapılan paylaşımlara itibar etmeyiniz.
 

Bakmadan Geçme