CDC ve FDA'dan skandal açıklama: Covid-19 aşısı beyin felcine neden oluyor

Pandemi süreciyle başlayan covid aşılarının yan etkileri tartışmaları gündemdeki yerini korurken Amerikan Hastalıkla Mücadele ve Engelleme Merkezi (CDC) ve Gıda ve İlaç İdaresi (FDA)' den skandal bir açıklama geldi.

Pandemi süreciyle başlayan covid aşılarının yan etkileri tartışmaları gündemdeki yerini korurken Amerikan Hastalıkla Mücadele ve Engelleme Merkezi (CDC) ve Gıda ve İlaç İdaresi (FDA)’ den skandal bir açıklama geldi.


Aşıdan 21 gün sonra beyin felci riski var

CDC ve FDA, bir güvenlik takip sisteminin Pfizer ve BionTech'in birlikte ürettiği Covid-19 aşısının güncellenmiş versiyonun bazı yaşlılarda beyin felcine neden olabileceği yönünde uyarı verdiğini açıkladı. Amerikan sağlık otoritelerince kurulan güvenlik takip sisteminin veri tabanlarını incelemesi sonucu 65 yaş ve üzeri kişilerin Pfizer-Biontech bivalans Covid-19 aşısı olduktan 21 gün sonra damar damar tıkanıklığına dayalı felç olabileceğini tespit etti.
FDA ve CDC daha büyük kapsamlı çalışmalarda ve diğer ülkelerin veri tabanı incelemesinde böyle bir uyarının çıkmadığını ve konunun daha fazla araştırılması gerektiğini duyurdu.
Moderna'nın güncellenmiş ilacı ile ilgili herhangi bir sinyal tespit edilemezken CDC ve FDA 6 ay ve üzerindeki herkesin aşılarını güncel tutmasını tavisye etmeye devam ediyor.

Kaynak: Euronews

 

Bakmadan Geçme