Dolarda beklenmedik kur: Hükümet çıkacağı rekor seviyeyi paylaştı

Son dönemde büyük tartışmaya yaratan dolar kuru için Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'dan yeni rakamlar geldi. İşte hükümetin beklediği flaş seviye.

Seçimlerin geride kalmasının ardından hızla yükselen dolar kuru vatandaşların büyük dikkatini çekerken, dolar kuru hakkında ekonomistlerden ve analistlerden çeşitli tahminler geliyordu. 

Ekonomistlerin tahminlerini abartılı bulan vatandaşları şaşırtan son gelişme ise bu kez hükümet kanadından geldi.

Orta Vadeli Planı açıklayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, hükümetin gelecek yıllarda beklediği dolar kuru seviyelerini paylaştı.

Cevdet Yılmaz'ın açıklamasına göre doların hızla tırmanacağı belirtilirken, doların 2026 yılında 47 TL'yi de aşacağı tahmin edildi. 

İşte Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz tarafından yapılan dolar, enflasyon ve işsizlik gibi beklenti rakamları...

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Büyümeyi ve istihdamı ihmal etmeyeceğiz. Hedef tek haneli enflasyon. Amacımız finansal istikrarı sağlamak. Merkez Bankası  bağımsızlığı çerçevesinde üzerine düşeni yapacak.

OVP'nin dört temel amacı var. Afet yaralarının sarılması, makro istikrarın sağlanması ve enflasyonun tek haneye inmesi, büyüme ve istihdamın devamı, sosyal adalet. OVP'de üç temel politika aracı olacak. 

Bunlar deprem harcamaları hariç mali disiplinin sağlanması, para politikası ve yapısal dönüşümlerdir. Yapısal reformlarda orta vadede somut etkiler bekliyoruz. Kısa vadede beklentileri iyileştirmeyi hedefleyoruz. Merkez Bankası araç bağımsızlığı çerçevesinde üzerine düşeni yapacak.

Bu yıl kişi başı gelirin 12 bin 415 dolar olmasını bekliyouz. İşsizliği orta vadede tek haneye düşürmeyi hedefliyoruz. 2023'ü yüzde 4,4 ile 2024'te yüzde 4, 2025 yüzde 4,5, 2026'da yüzde 5 öngörüyoruz.

İŞTE HÜKÜMETİN YENİ DOLAR ÖNGÖRÜSÜ

Programda, Gayrisafi Yurt İçi Hasıla hem TL bazında hem dolar bazında rakamlarla ifade edildi. 

Bu rakamlarla hesaplama yapıldığında; yıllık ortalama dolar kuru tahminleri 2024'te 36.78, 2025'te 43.94, 2026'da ise 47.80 olarak ortaya çıktı.

2023’te bugüne kadar ortalama kurun 21,59 olduğu hesaplandığında yılın kalan bölümünde 23,88’i tutturmak için gereken yıl sonu dolar/TL kurunun 30,40 seviyesinde olması öngörüldü.

Kaynak: Haber Merkezi

Bakmadan Geçme