Dünyanın en zehirli havyanı artık Türkiye'de: Bu şehirlerde yaşayanlar aman dikkat!

Türkiye'nin Gümüşhane ilinden sonra şimdi de Malatya'nın Arapgir ilçesinde nadir görülen, dünyanın en zehirli örümceklerinden biri olan Argiope lobata türü keşfedildi. Afrika, Asya ve Güney Avrupa gibi bölgelerde yaşam alanı bulan bu örümcek türünün ülkemizdeki varlığı, ilgi çekici bir gelişme olarak kaydedildi.

Malatya'nın Arapgir ilçesine bağlı Sinikli Mahallesi’nde doğa yürüyüşü yapan Görsel Sanatlar Öğretmeni Hüseyin Meydan gezisi sırasında tesadüfen dünyanın en zehirli örümceklerinden birisi olan argiope lobata türü örümcekle karşılaştı.

Örümceğin fotoğrafını çekerek internette araştırma yapan Meydan, üzerindeki farklı desenleri ile dikkat çeken argiope lobata türü örümceğin, taşıdığı güçlü zehirle insan vücudundaki sinir hücrelerini öldürerek can kayıplarına neden olabileceğini, ancak kolay kolay insanlara saldırmadığı, ölümcül zehrinin nörodejeneratif hastalığının tedavisinde kullanıldığı bilgisine ulaştı.

Dünyanın en zehirli havyanı artık Türkiye'de: Bu şehirlerde yaşayanlar aman dikkat!

"BENİM İÇİN GÜZEL BİR DENEYİM OLDU"
Türkiye'de iki türü olduğu bilinen dünya genelinde ise Afrika, Asya ve Güney Avrupa’da yaşam alanı bulunan örümceğin ender rastlanan bir tür olduğunu kaydeden Meydan, "Doğa fotoğrafçılığıyla uğraşmaktayım. Tatil için Malatya Arapgir Sinikli köyünde fotoğraf çekmeye çıktığım sırada tesadüfen denk geldiğim ve fotoğrafını çektiğim örümceğin internette argiope lobata denilen zehirli örümcek türü olduğunu öğrendim. Ender görülen bir türle karşılaşmak benim için güzel bir deneyim oldu." diye konuştu.

GÜMÜŞHANE'DE DE GÖRÜLMÜŞTÜ
"Argiope lobata" türü örümcek geçtiğimiz gün Gümüşhane’de de görülmüştü.

Merkeze bağlı ArzularKabaköy beldesinde daha önce görmedikleri bir örümceğe denk gelen vatandaşlar kısa süreli panik yaşamıştı.

Bakmadan Geçme