Dünyayı dize getiren hastalık artık Türkiye'de: Bu belirtiler varsa aman dikkat!

2020 yılında başlayan ve dünyanın kâbusu haline gelen korona virüs salgınında yeni dalga devam ediyor, işte Türkiye sıçrayan son varyant.

Hatırlanacağı üzere 2020 yılında başlayan ve 2022 yılına kadar hayatımızı büyük oranda olumsuz etkileyen korona virüs salgını hakkında yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor.

Yapılan son açıklamaya göre korona virüste yeni bir varyant tehlikesi gündeme gelirken, bu yeni varyanta ilişkin Sağlık Bakanlığı'ndan açıklama yapıldı.

Sağlık Bakanlığı'nın açıklamasına göre, korona virüsün yeni varyantı olan Eris, Türkiye'de de 9 kişide görüldü.

Yapılan açıklamada bu yeni varyantın belirtileri de vatandaşlarla paylaşılarak dikkatli olunması çağrısında bulunuldu.

BELİRTİLERİ NELER?
Dünya Sağlık Örgütü tarafından Eris varyantının belirtilerinin, diğer COVID-19 varyantlarının belirtilerine benzer olduğu tespiti yapılmıştır.

EN YAYGIN GÖRÜLEN BELİRTİLER ŞUNLARDIR;
Ateş, Öksürük, Boğaz ağrısı, Nefes darlığı veya solunum güçlüğü,
Kas ağrıları veya kas güçsüzlüğü, Baş ağrısı, Yorgunluk, Burun akıntısı veya tıkanıklığı,
Tat veya koku kaybı, İshal veya mide rahatsızlığı.

Dünyayı dize getiren hastalık artık Türkiye'de: Bu belirtiler varsa aman dikkat!

BULAŞICI MI?
Eris varyantı, öksürme, hapşırma, konuşma veya nefes alma sırasında enfekte bir kişi tarafından havada bulunan küçük damlacıklar aracılığıyla yayılır ve sağlıklı bir kişi tarafından solunum yoluyla alınabilir. Ayrıca, enfekte yüzeylere dokunduktan sonra ellerinizi ağza, buruna veya göze temas etmek virüsün bulaşmasına yol açabilir. Bu nedenle, sosyal mesafe kurmak, maske takmak, el hijyeni sağlamak ve sağlık otoritelerinin önerilerini takip etmek enfeksiyon riskini azaltmak için önemlidir.

TÜRKİYE'DE GÖRÜLDÜ MÜ?
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Eris varyantının Türkiye'de 9 kişide görüldüğünü belirtti. Bakan Koca'nın açıklamasında "Endişe konusu sayılmayacak bir gelişme. Hasta etme gücünün (virülansının) düşüklüğünü bildiğimiz Eris varyantı Referans Laboratuvarımızda yapılan incelemede 9 kişide görüldü. Yurtdışı temaslı ve aynı ildeler. Mevcut tedbirlere ve gündelik hayatımıza devam edeceğiz. Durum başka ülkelerde yaygın, bizde de ortaya çıkması muhtemeldi. Büyüklerimizi, kronik hastalarımızı koruyacağız." dedi.

KAYNAK: CNNTÜRK

Bakmadan Geçme