Eğitim-İş Genel Sekreteri Sarıyer: Eğitim emekçileri borç batağında

Eğitim-İş Genel Sekreteri Cengiz Sarıyer, 'Tüm kamu emekçileri gibi eğitim emekçileri geçinemiyor, haklarına kavuşamıyor, ailesinin ihtiyaçlarını gideremiyor, her ay borç batağına biraz daha batıyor, yanlış politikalar nedeniyle toplumda hak ettiği saygıyı göremiyor' diye konuştu.

Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Bahattin Ertuğrul basın açıklamasında öğretmenlerin alım gücünün yerle bir olduğunu belirterek, “24 Kasım Öğretmenler Günü’ne sayılı günler kaldı. Bizler için her zaman kıvancın ama iktidar sayesinde 20 yıldır aynı zamanda burukluğun günü olan öğretmenler gününde, kurtlarla avlananlar çobanla ağlayacak. Yılın 364 günü bizi, haklarımızı, itibarımızı, refahımızı hedef alanlar; yılın o bir gününde bizi övmek için sıraya girecekler. Bu riyakârlık müsameresinde öğretmenlerin kendileri için ne kadar değerli olduğundan, bugüne dek öğretmenler için en büyük kazanımları kendilerinin sağladıklarından bahsedip ezberlerini konuşturacaklar.  Mesleği ve ideali insan yetiştirmek gibi hayati bir faaliyet olan eğitim emekçilerinin alım gücünün nasıl yerle bir edildiğini anlatmayacaklar. Öğretmenin bankalara ya da şahıslara borçlanmadan ay sonunu getiremediğini; maaşının çok büyük bir kısmının ev kirası ve faturalarla eridiğini; öğretmenin eve başı önde, sınıfa kara kara düşünerek girer hale geldiğini anlatmayacaklar.  Ama biz anlatacağız! Bize sefaleti ve itibarsızlığı dayatıp susacağımızı zannedenlere, mesleğimizin de gereği olarak DERS vereceğiz! Bazı seri sendikalar gibi haklarımızı Saray kapılarında fısıldayarak değil, meydanlarda gür sesimizle haykırarak, omuz omuza mücadele ederek kazanacağız! Şahsım ve örgütüm adına, tüm eğitim emekçileri adına bugün buraya gelme, sesimizi daha gür duyurmamız için omuz verme iradesi gösteren sizlere yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

Eğitim-İş Genel Sekreteri Sarıyer: Eğitim emekçileri borç batağında 

‘Hakkımızı alıncaya kadar mücadeleye devam edeceğiz’

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Sekreteri Özgür Aras konuşmasında hakkımızı alıncaya kadar mücadeleye devam edeceklerini ifade ederek, “Bugün asgari ücret 11 bin 402 lira, en düşük memur maaşı 22 bin 077 lira, en düşük emekli maaşı da 7 bin 500 liradır. Ağustos ayında toplu sözleşme görüşmelerinde yetkili konfederasyon kamu emekçilerini Ocak ayına yüzde 15 zamma mahkûm etmişlerdir.  Kamu emekçilerinin ve emekli maaşlarının 3/2’si kiraya, geriye kalanı elektrik, doğalgaz, çarşı ve pazara harcanmaktadır.  Bu şartlarda barınamıyoruz, geçinemiyoruz ve yaşayamıyoruz. Gözler kör, kulak sağır olmuştur. Hakkımızı alana kadar mücadelemize devam edeceğiz.” 
 

Bakmadan Geçme