Eldeki biber yanığı nasıl geçer? Yakma hissinden kurtulmak çok basitmiş! İşte çözümü

Biber salçası yaparken elinizde biber yanığı kalmış ve bu ellerinizi yakmış olabilir. Eğer böyleyse endişelenmenize gerek yok. Çünkü bilmeniz gereken bu yöntemlerle eldeki biber yanığı çabucak geçiyor.

Eldeki biber yanığı nasıl geçer? Acı biber hasadı başladı. Salçalar hazırlandı. Kış boyunca afiyetle tüketilecek salçalar için onlarca zahmetli yoldan geçildi. Bunlardan biri de acı biberin elde bıraktığı etki. Onlarca biberi soyup, içindeki çekirdeği çıkarmak elde de yanma hissi uyandırıyor. Çoğu ev hanımı zamanla ynma hissinin geçmesini bekliyor. Oysa bilmeniz gereken bu yöntemlerle eldeki biber yanığı kolayca geçiyor. İşteki eldeki yanma hissinden kurtulmak için uygulamanız gerekenler.  

Yasemin.com'da yer alan bilgilere göre; eldeki biber acısının geçmesi hakkında çok sayıda yöntem sunuldu. İşte o yöntemler:

Acı biberden yanan elleriniz buzdolabından çıkarıp bir kaba aldığınız soğuk yoğurdun içine koyup biraz bekletebilirsiniz.

Elinizde acı biberden kaynaklanan yanma için bir adet limon suyu sıkın. İçerisine biraz tuz ve su ekleyerek karıştırın. Bu karışımın içerisinde elinizi 10 dakika kadar bekletin. Daha sonra elinizi sabunlu su ile iyice yıkayın.

Aynı yöntemi limon suyu yerine elma ya da üzüm sirkesi deneyerek de yapabilirsiniz.
Biberden yanan elleri, eczanede bulunan yanık kremlerinden sürerek biraz acılarını dindirebilirsiniz.

Eğer eliniz çok yanıyorsa yanan kısımlara buz koyun. Elinizin üzerinde bir süre bekletin. 
Biber yanıklarını çamaşır suyu ile ellerinizi ovarak geçirebilirsiniz. İşlem sonrası ellerinizi sabunla durulayın.

Ellerinizin yanan kısmına kantaron yağı sürüp 10 dakika beklettikten sonra elinizi ovalarsanız biber acısını biraz dindirmiş olursunuz.

Yanan elinizi ılık sütün içinde 10 dakika bekletin. Bu işlem sayesinde elinizden acı geçecektir. 

1 tane soğanı rendeleyip yanan ellerinizi soğan suyunun üzerine koyup biraz bekletin.

Kaynatıp içtiğiniz kahvenin telvesini direk yanan ellerinize sürerek biberin acısından kurtulabilirsiniz.

Ellerde oluşan yanma hissini en iyi dindiren yöntemlerin başında zeytinyağı gelmektedir.

Zeytinyağını direk ellerinizin üstüne sürerek bekletin. Ellerinizde olan acıdan kolayca kurtulduğunuz göreceksiniz.

Eldeki biber yanığı nasıl geçer? Yakma hissinden kurtulmak çok basitmiş! İşte çözümü
BİBER SALÇASI YAPARKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

Biberlerin olgun, etli, sulu ve çürüksüz olmasına özen gösterin. Biberleri yıkadıktan sonra saplarını ve çekirdeklerini temizleyin. Biberleri küçük küçük doğrayın veya rondodan geçirin. Biber salçası yapmak için iki yöntem vardır: güneşte kurutma veya tencerede pişirme. Güneşte kurutma yöntemi için biberleri geniş bir tepsiye yayın ve üzerine tuz serpin. Tepsiyi güneş alan bir yere koyun ve her gün karıştırın. Biberler suyunu çekip koyulaşana kadar bu işlemi tekrarlayın. Bu süreç yaklaşık 10-15 gün sürer.

Tencerede pişirme yöntemi için biberleri bir tencereye alın ve üzerine tuz ekleyin. Tencerenin kapağını kapatın ve kısık ateşte biberler yumuşayana kadar pişirin. Daha sonra tencerenin kapağını açın ve suyunu çekene kadar karıştırarak pişirmeye devam edin. Bu süreç yaklaşık 2-3 saat sürer. Biber salçasını cam kavanozlara doldurun ve üzerine zeytinyağı gezdirin. Kavanozların kapaklarını sıkıca kapatın ve serin ve kuru bir yerde saklayın. Biber salçasını yemeklere, çorbalara, salatalara veya mezelere katıp lezzetini arttırabilirsiniz.

Kaynak: Yasemin.com Derleme: Hakimiyet.com*/

Bakmadan Geçme