Eldiven projesiyle işaret dili metne çevriliyor!

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Mühendislik Fakültesi öğrencileri, konuşamayan vatandaşların hayatını kolaylaştıracak proje yaptı. Öğrenciler işaret dilini metne çeviren bir eldiven tasarladı.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik- Elektronik Bölümü öğrencilerinden Emre Şola, Hüseyin Gazi Karabolat ve Semih Yılmaz’ın tasarladığı işaret dilini metne çeviren eldiven beğeni topladı.

Bu üç öğrenci eldiven üzerlerindeki sensörleri büküldükçe direnç değeri değişen bir malzemeden kendileri yaptı. Eldivende kişi hareket ettikçe sensörler veri algılamaya başlıyor. Bu veriler işaret dilindeki harf ve kelimelerle eşleşiyor ve mobil uygulamadan görsel çıktı sağlanıyor.

Öğrencilerden Emre Şola, "Projemiz işaret dilini kullanan insanların günlük hayatta iletişimlerini kolaylaştırmak amacıyla yapılmıştır. Kullandığımız sensörler ve üstünde kullandığımız farklı yazılım yöntemleri ile iki eldiveni haberleştirdik ve farklı kelimeleri anlamlandırdık. Bu sayede günlük hayatta işaret dilini bilen insanlar ve bilmeyen insanlar arasında iletişimi kolaylaştırmış olduk" sözlerini aktardı.

Proje Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Bölümü öğrencilerinin bitirme projelerinde yer alarak sergilendi.
 

Bakmadan Geçme