Emekli öğretmen bisiklet sürmeyi öğrenmek için 67 yaşında kursa gitti

Konya'da bisiklete binme korkusu olan emekli öğretmen Emine Özdemir Sucu, hayalini yaşamak isteyenlere örnek oldu. 67 yaşında olan emekli öğretmen Sucu, gittiği kursla hayalini gerçeğe dönüştürdü.

Konya’da yaşayan 3 çocuk ve 4 torun sahibi olan emekli öğretmen, yıllar sonra bisiklet sürme hayalini gittiği kursla gerçeğe dönüştürdü. 


Zorluklarla içinde geçirdiği çocuklu dönemi anlatan Sucu, tarım ve hayvancılıkla uğraşan ailesine destek olmak için küçük yaşta 9 kardeşiyle ilgilenmeye başladığını ifade etti. Zorluklara rağmen pes etmeyen Sucu, geçirdiği bu dönemde okulunu aksatmadan, bitirip sınıf öğretmeni oldu. 

Mesleğini büyük bir gururla yapıp, emekli olduktan sonra da öğrenmeye ve öğretmeye devam eden Sucu, Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları'ndaki (KOMEK) Bisiklet Kullanma Eğitim Kursu'na kaydını yaptırdı.

AA muhabirine yaşadıklarını aktaran Sucu, "Kardeşlerimi kucağıma aldığımda 8 yaşlarındaydım, önümde hayvanlarımız, kucağımda kardeşlerim vardı. Tarlada orakla ekin biçerdik. Çocukluğum ve gençliğim çalışmakla geçti. Ailem için 'Ne yapabilirim?' diye düşündüm. Benim okumam gerekiyordu. Sınavlara girdim ve öğretmen okulunu kazandım." diye konuştu.

Sucu, örnek olduğu 9 kardeşinin de eğitim hayatıyla ilgilendiğini, meslek sahibi olmalarına yardım ettiğini dile aktararak, insanlara örnek olmanın ve hayatına dokunmanın tarifsiz bir mutluluk olduğunu vurguladı.  

"İÇİMDEKİ SESE 'GİDECEKSİN, YAPACAKSIN' DEDİM"

Sucu, çevresindeki insanların "Sen yapamazsın." demelerine aldırış etmeden kursa katıldığını belirterek, şöyle konuştu:

"Bu yaştan sonra bisiklete binmek biraz riskliydi, yere düşme, yaralanma olasılığım vardı. Bir de 'Senin bu yaşta bisikletin üzerinde ne işin var? Çok ayıp' gibi olumsuz söylemler de oldu. Ama ben kafama koyduğumu yaparım. Bisikletle ilk kez burada tanıştım, hiç bisikletim olmadı. Dengede durmak çok zordu. İlk düşüşümü yaptıktan sonra baktım bir şey olmuyor, kalktım, güldüm, devam ettim. Amacım zoru başarmaktı, onun için azim, sabır ve kararlılıkla devam ettim. Her sabah içimden bir ses 'Gitme çok zorlanıyorsun.' diyordu ama ben içimdeki sese 'Gideceksin, yapacaksın.' dedim. O hırsla geliyordum. Çocukken düşüp yaralandığım için sol bacağımda sıkıntım var. Bu sıkıntı beni yoruyordu, zorluyordu ama ben yılmadım devam ettim."

Bisiklet kullanmayı öğrenmek için çok mücadele verdiğini anlatan Sucu, "İlk kez pedal çevirdiğimde 'Beni görüyor musunuz?' diye büyük bir çığlık attım, başarmıştım, benim için çok zordu. Beni anlamak için bu yaşta bisikletle kavuşup, dengede durmak ve kullanmak gerekiyor. Sabah herkesten önce erken saatlerde geliyordum. Saatlerce çabalıyordum, sular içinde kalıyordum. 'Emine ablacığım çok yoruldun, kıpkırmızı oldun' diye çok üzülüyorlardı. Ama başardım ve yaptım." ifadesini kullandı.
 
 

Bakmadan Geçme