Emeklilik yaşı değişiyor: Emeklilik bekleyenler dikkat!

Milyonlarca vatandaşın hayatını etkileyecek erken emeklilik kararı meclise sunulmak üzere, işte bilinen detaylar...

Hükümetin, meclisin açılmasıyla birlikte ikinci torba yasayı sunacağı belirtiliyor. Sunulacak torba yasada milyonlarca vatandaşın emeklilik yaşını etkileyecek yeni bir kararda bulunuyor.

Hükümet 9 binlerde olan SGK prim gün sayısını 7.200 indirmek planını yapıyor. Yapılacak bu adımla birlikte vatandaşlar 56 yaşında erken emekli edebilecekken, emeklilik maaşında da artışlar öngörülüyor.

Buna göre vatandaşlar Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi adı verilen yeni yöntemle birlikte hem normal SGK maaşı alacak hem de Tamamlayıcı Emeklilik Sisteminin kendilerine sunduğu ikinci maaş fırsatından yararlanabilecek, işte detaylar.

2.TORBA YASADA OLACAK
İlk torba yasa ile emekli ve memur maaşları düzenlemesi yapıldı. 2. torba yasanın içinde Aile ve Gençlik Bankasının kurulması ve emeklilik için iki büyük reformun olması bekleniyor. Emeklilik reformu kapsamında atılacak ilk adımlardan biri Bağ-Kur'lular için olacak.

Emeklilik yaşı değişiyor: Emeklilik bekleyenler dikkat!

YAŞ ŞARTI DEĞİŞİYOR
Peki yeni emeklilik modeli nasıl işleyecek? Takvim Gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdem A Haber’e konu ile ilgili detayları anlattı. Erdem’in açıklamaları şöyle:
“Tamamlayıcı emeklilikten kasıt şu aslında devletin sunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan kaynaklı bir emeklilik sistemimiz var zaten kamunun sunduğu. Onun yanında ikinci bir emeklilikten bahsediyoruz. Bu ikinci emeklilik dünyanın çeşitli ülkelerinde farklı şekillerde uygulanıyor.

Kimi ülkelerde mesleklere göre uygulanıyor. Bizde de ona benzer sistemler var banka sandıkları gibi OYAK sistemi gibi böyle mesleki tamamlayıcı emeklilikler var. Bazı ülkelerde de bizdekine benzer bireysel emeklilik sistemi gibi sistemler var. Bizde de şu anda bireysel emeklilik sistemi var. Otomatik katılımlı bireysel emeklilik sistemi var. 45 yaşın altındaki çalışanlar otomatik olarak bu sistemin içine giriyorlar. Her ay maaşlarından brüt maaşlarının yüzde 3'ü kadar bir kesinti oluyor ancak 2-3 ay içinde isterlerse bu sistemden çıkıyorlar.”

BU SORUNU VAR
“O anlaşma olmadı ama bu bizim için bir zorunluluk özellikle kıdem tazminatı fonunun kurulması çünkü Türkiye'de kıdem tazminatı sorunu var. Yüzde 80-85 ki Çalışma Bakanlığının rakamlarıdır alamıyor insanlar kıdem tazminatını.”

Emeklilik yaşı değişiyor: Emeklilik bekleyenler dikkat!

“Ama önce şu ikinci emeklilik niçin gerekli onu söyleyeyim. Sizin çalışırken bir yaşam standartınız var belli bir maaşınız var. Hem kamuda hem özel sektörde. Ama emekli olduğunuz zaman hem maaşınız biraz düşüyor dolayısıyla yaşam standartınız ve gelir seviyeniz düşmüş oluyor. Dolayısıyla bu standartı koruyacak gelir seviyesini koruyacak bir sistem yani ikinci bir emekli maaşı sistemi. ”

ÇİFT MAAŞ
"Herkes çift emekli maaşı alacak. Nasıl olacak? Önce SGK'dan kamudan emekli olacak sonra da bu tamamlayıcı emeklilik sistemiyle birlikte ikinci bir emeklilik maaşı gelecek. Bizde otomatik katılım sistemi şu anda uygulanıyor ama zorunlu değil. Bu zorunlu olduğu zaman sizin maaşınızdan yüzde 3 kesilecek."

Zorunlu olduğu zaman zaten sistem oturacak. Kesin değil ama zorunlu olmak zorunda. Başka türlü çıktığın zaman sistem bozulacak. Burada vatandaşın maaşından yüzde 3 kesilecek bir de işveren katkı yapacak. Ve zaten devlet katkısı var yüzde 30. 3'lü bir prim ödeme sistemi olacak.

Kaynak: Haber Merkezi

Bakmadan Geçme