Emeklinin zammı belli oldu: Gelecek ay bu maaşı almaları bekleniyor!

Ülkemizde milyonlarca emekli vatandaş bulunurken, alacakları zamlı maaş hakkında tartışmalar devam ediyor, işte ortaya çıkan son rakam.

Emeklinin zammı belli oldu: Gelecek ay bu maaşı almaları bekleniyor!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Her senenin başında emeklilere enflasyon üzerinde zam yapılırken, ocak ayının yaklaşmasıyla birlikte zam gündemi yeniden ısınmışa benziyor.

Konu hakkında hükümet kanadından gelen açıklamalara bakıldığında emeklilere en az 10.000 liranın üzerinde bir zam yapılması beklenirken, vatandaşlar yeni maaşını merak ediyor. İşte basında ortaya atılan son rakamlar ve 11.000 TL detayı.

BEKLENTİ İÇİNE GİRİLDİ 
2023 yılında emekli ve memur maaşlarına yapılacak zamlar, milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor. Özellikle SSK ve Bağ-Kur emeklileri, Temmuz ayında düşük olan zam nedeniyle büyük bir hayal kırıklığı yaşamış ve yeni zam için beklenti içine girmişti. 

Emekli ve memur maaşlarına yapılacak zamlar, enflasyon farkı ve refah payı ile birlikte belirleniyor. Enflasyon farkı, geçmiş altı aylık enflasyonun toplu sözleşme zammını aşması durumunda ortaya çıkıyor. Refah payı ise, ekonomik büyüme oranının yüzde 4’ü aşması halinde veriliyor.

Emekli ve memur maaşlarına yapılacak zamlar, ekonomik krizin etkilerini azaltmak ve vatandaşların alım gücünü artırmak için önemli bir adım olarak görülüyor. Emekli ve memurların zamlı maaşlarını alabilmeleri için son aşama olan enflasyon verilerinin açıklanmasını bekliyor.

EN DÜŞÜK MAAŞ

Bu doğrultuda memurlar için açıklanan yüzde 50 zammın emeklilere de yansıtılması bekleniyor. Bu doğrultuda yüzde 50 oranındaki zam emeklilere de yansıtılırsa en düşük emekli maaşının 11.250 TL olması bekleniyor. 

Bakmadan Geçme