• Haberler
  • Dünya
  • Engellere Rağmen Direnişin Yeni Mekânı: Rağmen Sahaf

Engellere Rağmen Direnişin Yeni Mekânı: Rağmen Sahaf

İstanbul Vezneciler'de tarihi bir mekânda sahaflık yapan Özkan Mustafa Küçükkural, Gazze'de başlayan katliamın ardından dükkanının girişine 'Yahudiler Giremez' yazısı astığı gerekçesiyle İBB tarafından tahliye edilmişti. Ancak sahaflık geleneğine ve kültürel mirasa sahip çıkan Küçükkural, direnişini yeni bir mekânda sürdürmeye karar verdi.

İstanbul'un tarihî dokusunda önemli bir yer edinen sahaflık kültürü, son günlerde yaşanan olaylarla gündeme geldi.

İstanbul Vezneciler'de uzun yıllar sahaflık yapan Özkan Mustafa Küçükkural'ın dükkanı, Gazze'deki olaylar üzerine kapı girişine "Yahudiler Giremez" yazısı astığı gerekçesiyle İBB tarafından tahliye edilmişti. Astığı yazının sosyal medyada ve yabancı basında geniş yankı bulmasıyla birlikte, Küçükkural'ın dükkanına yönelik baskılar artmış ve sonunda tahliye kararı ile karşılaşmıştı.

Engellere Rağmen Direnişin Yeni Mekânı: Rağmen Sahaf

Ancak sahaflık geleneğine ve kültürel mirasa sahip çıkan Küçükkural, direnişini yeni bir mekânda sürdürmeye karar verdi.

Engellere Rağmen Direnişin Yeni Mekânı: Rağmen Sahaf

"Rağmen Sahaf" adını verdiği dükkanı, Zeyrek Mahallesi'nde, Eski Mutaflar Caddesi No: 20-A adresinde açıldı.

Fatih At Pazarı Meydanı'nın alt kapısının tam karşısında bulunan bu yeni mekân, artık sadece bir sahaf dükkanı değil, kültürel bir direnişin de sembolü olarak kabul ediliyor.

Engellere Rağmen Direnişin Yeni Mekânı: Rağmen Sahaf

Eski dükkanının kapatılmasıyla ilgili herhangi bir gerekçe sunulmaması, Küçükkural'ı yeni dükkanında daha da kararlı kıldı. Küçükkural, yeni dükkanında da tarihî ve edebi eserlerin yanı sıra kültürel mirası koruma ve sahaflık geleneğini yaşatma amacını sürdürecek.

İstanbul'un sahaflık geleneğine yeni bir soluk getiren Rağmen Sahaf, meraklıları ve kültürseverleri yeni adresinde kitap kokulu bir yolculuğa davet ediyor.

Özel Haber

Bakmadan Geçme