Erdoğan'dan Lviv'de kritik mesaj: Yeni bir Çernobil yaşamak istemiyoruz

Lviv'deki üçlü zirve sonrası açıklama yapan Başkan Erdoğan yeni bir Çernobil yaşanmaması gerektiğini ve Türkiye'nin Ukrayna'nın yanında olduğunu belirterek 'Savaşın müzakere masasında sonuçlanacağını umut ediyorum.' dedi.

Erdoğan'dan Lviv'de kritik mesaj: Yeni bir Çernobil yaşamak istemiyoruz
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ile savaşta olan Ukrayna'ya gitti. Uçakla ilk önce Polonya'ya inen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, Polonya Rzeszow Uluslararası Havalimanı'nda Polonya Bölge Valisi Radoslaw Wiatr ve Türkiye'nin Varşova Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat karşıladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra kara yoluyla Lviv'e geçti. Erdoğan, buradaki Potoçki Sarayı'nda Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile bir araya geldi.

3'LÜ ZİRVE 40 DAKİKA SÜRDÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile Potoçki Sarayı'nda bir araya geldi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da yer aldığı basına kapalı görüşme yaklaşık 40 dakika sürdü.

GÖRÜŞME SONRASI ORTAK BASIN TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenski ve Guterres ortak basın açıklaması düzenledi. Konuşmasında Zelenski'nin davetinden memnuniyet duyduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sayın Zelenski'nin davetinden büyük memnuniyet duydum. Ortaklık düzeyindeki ilişkileri tüm boyutlarıyla değerlendirdik. İş birliğimizi mevcut şartlarda ilerletme imkanını ele aldık. Yaklaşık 6 aydır devam eden savaş, görüşmelerimizin ana konusunu teşkil etti. Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine desteğimizi bu vesile ile bir kez daha vurguladık" dedi.

"ÇATIŞMALARIN DİPLOMATİK YOLLA SONA ERMESİ İÇİN ÇABALIYORUZ"

Türkiye'nin her zaman diplomatik yol taraftarı olduğunu dile getiren Erdoğan, "Yaşanan can kayıplarından duyduğumuz derin üzüntüyü bir kez daha ifade ettim. Dün gece Kharkiv'de bir yurda yönelik gerçekleştirilen 9 sivilin öldüğü 35 kişinin yaralandığı füze saldırısı için de ülkemiz ve milletimiz adına taziyelerimi ilettim. Yeni bir Çernobil yaşamak istemiyoruz. Türkiye olarak bir taraftan çatışmaların diplomatik çözümle sona ermesi için çaba harcarken diğer taraftan Ukraynalı dostlarımızın yanında olduk, olmaya da devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.

"SAVAŞIN BAŞINDAN BU YANA 98 TIR İNSANI YARDIM MALZEMESİ GÖNDERDİK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Savaşın başından bu yana Ukrayna halkının acil, insani ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 98 TIR insani yardım malzemesi sevk ettik. 325 bine yakın Ukraynalıya geçici olarak ülkemizde ev sahipliği yaptık. Ukrayna'daki şartlar normale dönünceye kadar 1098 yetim ve refakatçisinden oluşan kişiyi ülkemizde kabul ettik. Görüşmemizde savaşın Ukrayna'da neden olduğu fiziki yıkımın boyutlarını da ele aldık. Bugüne kadar olduğu gibi Ukrayna'nın yeniden imarı için gereken desteği vereceğimizi sayın Zelenski ile paylaştık.

"İSTANBUL MUTABAKATININ OLUMLU YANSIMALARINI TÜM DÜNYA HİSSETTİ"

Malumunuz bundan 1 ay önce BM, Ukrayna, Rusya ve Türkiye olarak tarihi nitelikte bir ortak çalışma örneği sergiledik. Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden güvenli şekilde dünya piyasalarına ihracını mümkün kılan İstanbul mutabakatının olumlu yansımalarını sadece Ukrayna değil tüm dünya hissetmeye başladı. Mutabakatın uygulamaya konduğu 1 Ağustos'tan bu yana 25 gemi 625 bin ton Ukrayna tahılını dünya pazarlarına ulaştırdık, ulaştırıyoruz. Bugünkü temaslarımızda mevcut mekanizmanın faaliyetlerinin arttırılarak sürdürülebilmesi için atılabilecek adımlar üzerinde durduk.

"MÜZAKERELERİN YENİDEN BAŞLAMASININ İMKAN DAHİLİNDE OLDUĞUNA İNANIYORUM"

Üçlü görüşmemizde ayrıca İstanbul Mutabakatı'nın oluşturduğu müspet havanın kalıcı barışa tahvil edilmesi imkanlarını değerlendirdik. Diplomatik sürecin canlandırılması için uluslararası toplumun daha fazla sorumluluk üstlenmesi gerektiğine özellikle işaret ettik. Şahsen savaşın en nihayetinde müzakere masasında sonuçlanacağına olan inancımı muhafaza ediyorum. Tüm mesele müzakere masasına giden en kısa ve adil yolu tespit etmektir. Mart ayında İstanbul'da şekillenen parametreler üzerinden müzakerelerin canlandırılmasının imkan dahilinde olduğuna inanıyorum.

Bu hedefe yönelik olarak her türlü desteği vermeyi tekrar kolaylaştırıcı veya arabulucu rolü oynamaya hazırız. Tabii görüşmemizde savaş esirlerinin mübadelesi konusunu ve bu konudaki girişimlerimizi ele aldık, bu konuyu önemsediğimizi de ayrıca ifade etmek istiyorum. İnanıyorum ki, şu anda burayı takip edenler acaba bu esirlerin mübadelesi ne oldu sorusunu da cevaplamaya çalışıyorlar. Bu konuyla ilgili olarak sayın Putin'le Rusya tarafıyla da tüm bugünkü görüşmelerimizin neticesini değerlendirmeye devam edeceğiz.

"GÖRÜŞMELERİMİZ BÖLGEMİZ VE DÜNYAMIZ İÇİN HAYIRLARA VESİLE OLSUN"

Bu düşüncelerle sözlerime son verirken Lviv'e seyahatimde tüm kolaylıkları gösteren Ukrayna ve Polonya makamlarına bir kez daha teşekkür ediyorum. Görüşlerimizin ülkelerimiz bölgelerimiz ve dünyamız için barışa, hayırlara vesile olmasını diliyorum."

GUTERRES: ERDOĞAN'LA BİR ARAYA GELMEKTEN MEMNUNİYET DUYUYORUM

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ardından sözü alan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres de şu ifadeleri kullandı: "Sayın Erdoğan'la bir araya gelmekten memnuniyet duyduğumu belirtmeliyim. Birkaç hafta önce İstanbul'da bir araya gelmiştik. Savunmasız insanlara yardım etmek üzere bir anlaşmayı imzalamak üzere."

ZELENSKİ: RUSYA BİR AN ÖNCE SALDIRILARA SON VERMELİ

40 dakika süren görüşmenin ardından yazılı açıklama yapan Ukrayna lideri Zelenski de Guterres gibi kameralar karşısında kısa konuştu. Zelenski, "Rusya bir an önce herhangi koşul olmadan askerlerini geri çekmeli ve aynı zamanda saldırılara son vermeli. Rusya'nın hepimizi küresel boyuta çekebilecek radyasyon eşiğine getirmesi kabul edilemez." dedi.

Bakmadan Geçme