Ev ve araç satışında yeni kural: Onlar direkt elendi! Artık satamayacaklar!

Gece yarısı duyurulan son kararname ile artık kimlik gizleyerek internet platformlarında konut ve araç ilanları vermek yasaklandı. Yeni düzenlemeye göre, ilgili ilanlarda gerçek kimlik bilgilerinin sunulması zorunlu hale geldi. Bu önemli adım, çevrimiçi alım satım süreçlerine daha fazla şeffaflık getirmeyi amaçlıyor. İşte detaylar...

İkinci el araç ve gayrimenkul satışına ilişkin yeni düzenlemeler yapıldı.

Resmî Gazete'de yayımlanan kararlara göre, ilan sitelerinde kendi kimliğini gizleyerek sahte hesaplar üzerinden ilana çıkılması engellenecek.

Kişiler, kendisi, eşi veya bir ve ikinci dereceden akrabalarına ait olmayan ikinci el araç ve gayrimenkul için sadece yetki belgesi alarak satış ilanına çıkabilecek.

İlan siteleri, bu kurala uygun ilan denetimi yapmakla yükümlü olacak.

Bu kurala aykırı her ilan için 10 bin ile 100 bin lira arasında ceza uygulanacak.

Ev ve araç satışında yeni kural: Onlar direkt elendi! Artık satamayacaklar!

DEĞİŞTİRİLEN MADDELER
Resmî Gazete'de yayımlanan kararda değiştirilen maddeler şöyle; “Başkalarına ait ikinci el motorlu kara taşıtlarının satışına yönelik ilanlara elektronik ortam sağlayan gerçek veya tüzel kişiler aşağıdaki hususlara uymakla yükümlüdür:”

“-Gerçek kişinin adı, soyadı ve T.C. kimlik numarası ya da yabancı kimlik numarası ile telefon numarasını; tüzel kişinin unvan ve telefon numarasını üyelikten veya ilanın yayımlanmasından önce doğrulamak. Doğrulanmış bilgilerin güncelliğini korumak ve bu bilgileri saklamak.”

“-İlana konu taşıtın ilan veren üyeye veya bu üyenin gerçek kişi olması halinde birinci ve ikinci derece kan hısımlarına veya eşine ait olduğunu ya da ilanı veren üyenin ilana konu taşıt sahibi tarafından yetkilendirildiğini ilanı yayımlamadan önce doğrulamak.”

“-Piyasa yapısını bozucu veya tüketiciyi yanıltıcı ilanları önlemeye yönelik tedbirleri almak, etkin ve sürdürülebilir rekabet şartlarının ve tüketicinin korunması amacıyla Bakanlıkça alınan tedbirlere uymak.”

Bakmadan Geçme