Evi olan evini kaybedebilir: Hemen kontrol etmeniz gerek!

Tapu sahibi milyonlarca vatandaşa yeni bir uyarı yapıldı, işte evinizi kaybetmemek için bilmeniz gerekenler.

Evi olan evini kaybedebilir: Hemen kontrol etmeniz gerek!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Tapu sahibi milyonlarca vatandaşı ilgilendiren doğrudan bir uyarı yapıldı. Kiralarda ve konut fiyatlarında yaşanan yükseliş sonrası tapu sahiplerine karşı dolandırıcılık yeniden revaçta olurken, vatandaşlara kurulan tuzak pes artık dedirtti. İşte kurnazların uygulamaya başladığı paralel tabu yöntemi.

DUBLÖRLÜ SATIŞ TUZAĞI
Yükselen konut fiyatları sonrasında tapu dolandırıcılığı artarken Mersin İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yeni operasyon düzenlendi. Düzenlenen operasyonda aralarında tapu memurları, avukat, emlak ofis sahiplerinin de yer aldığı çok sayıda kişi gözaltına alındı.

ONLAR DA İŞİN İÇİNDE
Özellikle de yüksek fiyatlı ev, arsa, işyeri gibi taşınmazlar ile gurbetçilere ait tapuların dolandırıcılık çetesinin hedefinde olduğu, bu taşınmazların bilgilerinin tapu memurlarına rüşvet verilerek öğrenildiği iddia edildi. Sonrasında bu kişisel bilgiler üzerinden sahte evraklar hazırlandığı, sahte dublör kullanılarak tapuda ve noterde satış yapıldığı belirtildi.

SMS KAYDI NEREDEN, NASIL YAPILIR?
Mersin'de olayla ilgili çok sayıda kişi gözaltına alınırken Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Zeki Adlı konu hakkında yaptığı açıklamasında tapusu olan herkesin e-Devlet üzerinden tapu SMS kaydı yaptırarak bu dolandırıcılık olaylarına karşı kendilerini koruma altına almalarını istedi. e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra arama bölümüne "Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Tapu Telefon Bilgileri Beyan" bölümüne ulaşabilirsiniz.

Bakmadan Geçme