EYT yavaş ilerliyor

EYT'de yaş sınırının kalkması sonrası, AK Partili kurmayların EYT'yi yasalaştırmak için hızlı hareket etmemeleri EYT'liler tarafından tepki ile karşılanıyor. Ortadaki maaş belirsizliği… Maaşlar, Şubat'ta mı yatacak, Mart'ta mı yatacak… Farklı açıklamalar kafaları karıştırıyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı, Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, durumu yılan hikayesine benzetti

Milyonlarca EYT'li ilk maaşlarını heyecanla beklerken düzenlemenin Meclise ne zaman geleceği de merak konusu oldu. AK Parti'den hem ilk maaşlar hem de düzenlemenin Meclise geleceği tarihle ilgili açıklama geldi.

Akbaşoğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, dün TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaşan kamuda çalışan sözleşmelilere kadro öngören kanun teklifine işaret ederek, "Sözleşmeli öğretmenlerle ilgili herhangi bir hak kaybı olmaksızın doğrudan kadroya geçirilmesi söz konusu olacak, dün bir önergeyle bu hususu da hüküm altına aldık." diye konuştu.

EN KISA SÜREDE TBMM’YE SUNACAĞIZ

Akbaşoğlu, EYT düzenlemesine ilişkin, "En kısa sürede bu konuyla ilgili kanun teklifimizi Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunacağız. Şubat ayı içerisinde yasalaştırıp EYT'li kardeşlerimizin mart ayında emekli maaşlarını almalarına dönük bu takvimi inşallah gerçekleştirmiş olacağız." bilgisini paylaştı.

DÜZENLEME ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA MECLİSE GELİR

Yılmaz, "Uzun bir zamandır Çalışma Bakanlığı’mız çalışıyor. Vedat Bey’in açıklamaları önemli. Bu ay sonunda Meclis’imize talepler ulaşır diye tahmin ediyoruz” dedi. Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz da EYT ile ilgili açıklamasında düzenlemenin Meclis’te önümüzdeki hafta tamamlanacağı düşüncesini dile getirmişti.

CHP’Lİ AĞBABA: EYT YILAN HİKAYESİNE DÖNDÜ

CHP Genel Başkan Yardımcısı, Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, EYT sorununun, CHP’nin sık sık dile getirmesiyle iktidarın gündemine girdiğini ancak hala TBMM gündemine gelemediğini söyledi. Bu konuda iktidar yetkililerinin farklı açıklamalarda bulunduğunu belirten Ağbaba, yapılan her açıklamada “muhtemelen” kelimesinin yer aldığını kaydetti. Ağbaba, “EYT adeta yılan hikayesine dönmüş durumda. İpe un sererek bu işten yırtmaya çalışıyorlar” diye konuştu. CHP olarak EYT sorununun peşini bırakmayacaklarını kaydeden Ağbaba, bir türlü Meclis’e gelemeyen düzenlemenin, içeriğine de vakıf olmadıklarını ifade etti.

Konya Hakimiyet

Bakmadan Geçme