Fahrettin Yokuş: Konyalı 'projeler nerede?' diye soruyor

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Konya'da söz verilmesine rağmen başlanılmayan ve yarım kalan projeleri meclis gündemine taşıdı.

Yarım kalan ve hiç başlanılmayan projelerle ilgili iktidar partisini eleştiren Yokuş, söz verdiğiniz projeler nerede? sorusunu sordu. 

Adana Çevre yolu projesi ile ilgili başlangıç ve bitiş tarihini hatırlatan Yokuş, ömür yeterse 75 yıl sonra biter eleştirisi getirdi. Yokuş, “Bugün Konya'mızın bitirilemeyen projelerinden bahsetmek istiyorum. Değerli milletvekilleri, her seçim dönemi ve her yıl göstermelik olarak projeler Konyalıya sunulur. Ama seçim dönemi bittiği zaman unutulur gider. Konya'da bitirilmeyen projelerin başında çevre yolu geliyor. Çevre Yolu Projesi 2023 yılına kaldı. 2014’te başlamış, 2020’de bitirilecekti. Ama ayrılan bütçeye baktığımız zaman böyle bütçe ayırmaya devam ederlerse tam 75 yıl sürecek. Tabii ömür mömür ne kadar olur bilmiyorum. Bir de Gembos yolumuz var. Konya, Beyşehir üzerinden Antalya seriye bağlayan kısaltan, altmış yetmiş kilometre tünelleri yapılamayan bu projede iki bin on altı yılının şubatında efendim 450 günde bitirilecek diye bağlanmış. Yani 2017’nin sonunda. Yahu 2023 oldu! Hala bitirilemedi. Hala devam ediyor.” dedi. 

YOKUŞ MECLİS KÜRSÜSÜNDEN BİTİRİLMEYEN PROJELERLE İLGİLİ ŞU ŞEKİLDE KONUŞTU:

Sadece bunlar olsa iyi. Şimdi efendim, Konya'nın yirmi yıldır bekleyen bir hal projesi var, hal hal. Konya-Aksaray yoluna yapılması planlanan bütün altyapısı çalışmaları bitirilmiş, Türkiye'ye örnek olacağı söylenmiş ancak Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından proje askıya alınmış, Konyalı hala hal projesini bekliyor. Halimiz nerede diyor. Halimiz nerede diyor. Ama anlayan duyan yok seneye inşallah diyorlar. Efendim, 2014 yılından bu yana AK Parti'nin seçim vaatleri arasında Konya metrosu projesi var. AK Parti vekilleri 2020 yılı içinde verdiği sözlere rağmen projede adım atılmadı. 2015 yılında Konya'da açık hava ilan panolarına asılan ‘Konya metroya kavuştu’, ‘Metro, Konya'ya hayırlı olsun’ diye afişler astılar. Şimdi soruyorum? Gerçi AK Partili milletvekili de yok. On tanesi de yok Konya vekillerimizin. Yahu bu afişleri ne yapacağız şimdi? Daha metronun temelini atmadınız. Ta 2015’te metro geldi dediniz.

“SEÇİM ZAMANI YAKLAŞTI”

Ama sizin için yalan rüzgarları estirmek en kolay şey. Seçim zamanı yaklaştı. Artık Konya'da iyiler var. Bunların hesabını soracak biziz. Hele bir gelin bakayım meydanlara. Devam ediyorum; Konya Büyükşehir Belediyesi, 'Konya RAY' diyor. Efendim, TCD Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek. Konya RAY Banliyö hattının imzaları Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından atılmış. Konya için tarihi gün, tarihi imza. Nerede? Hayal. Var mı? Temeli atılmış mı? Yok efendim. Olsun… Nasıl olsa Konyalı çantada keklikti. Biz de nasıl olsa oy verir canım(!)

“KONYA SİVİL HAVAALANI BEKLİYOR” 

Bize kızsa da oy verir. Gelin bakalım şimdi ne olacak? Hele bir gelin meydana. Şimdi efendim birinci etap Konya Garı ve Havaalanı projesi de kaldı. Oda kaldı, yani Gar projesi yok. Havaalanı yok. Konya Sivil Havaalanı bekliyor.

“ÖYLE YAĞMA YOK ARTIK”

Diyorlar ki ya hele bir 18-19 sene geçti biz bunu vaat edeli. Hele bizim iktidar 18-20 sene daha sürerse vaatlere devam ederiz. Yani ey Konyalı sizi aldatmaya devam ederiz diyor. Yo emmi oğlu. Öyle yağma yok. Artık aldatamayacaksınız. Şimdi efendim; Konya'da bir de su meselesi var. Burada defalarca anlattım. Ahi kanal, Ahi kanal. Yani 2020’de Sayın Bakan, Tarım Bakanı'nın açtığı kanal vallahi yok. Olmayan kanal açan bir iktidarımız var. Bir bakanımız vardı. Hala su yok. Ne zaman geleceği de belli değil. Yüz yirmi dört kilometre açık kanal çöktü. Çöktü.2017’de açılacaktı. Hala su yok.

“KONYALI SUYUMUZ NEREDE DİYOR” 

Ben buradan üç senedir söylüyorum. Konyalı diyor ki suyunuz nerede? Havaalanımız nerede? Metromuz nerede? Çevre yolumuz nerede? Gembos yolumuz nerede? Yahu verdiğiniz sözler nerede? Konya ray nerede? Yahu niye aldatıyorsunuz benim hemşehrilerimi? 20 yıldır kandırıyorsunuz? Niye yahu? Bir tanesini yapsanız olmaz mı? 

“HER YERDE HESABINI SORACAĞIM” 

Şimdi efendim, ey Konyalı! Ey hemşehrilerim! Merak etmeyin. Bu AK Parti'yi artık sizi kandıramayacak. Öyle yağma yok. Bu projelerin her birini Konya'nın her sokağında, her mahallesinde, her semtinde iki buçuk milyon Konyalının huzurunda soracağım bunun hesabını. Tek tek soracağım. Cevap verecek, on tane vekili arıyorum. Gerçi bu salonda yoklar. Konya'da da yoklar ve göndereceğiz. Sayın Başkan hiç ayağa kalkma. Göndereceğiz. Topyekun göndereceğiz. Ya bu projeleri yapacaksınız ya elveda ey Konya, elveda, ey Türkiye Hoşça kalın ey AK Partililer diyeceğiz. Sandıkta sizlere diyeceğiz ki artık yeter yeter emmioğlu. Hadi Allah işinizi rast getirsin diyeceğiz yine
 

Bakmadan Geçme