Finlandiya, İsveç olmadan NATO'ya girmeyi düşünmek zorunda

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, 'İsveç-Finlandiya-Türkiye arasında görüşmelere ara verilmesi gerektiğini belirterek ' İsveç yoksa biz de yokuz.' diye konuştu.

Finlandiya, İsveç olmadan NATO'ya girmeyi düşünmek zorunda
TAKİP ET Google News ile Takip Et

İsveç’te Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı simgeleyen kukla ve maketlere yapılan saldırılar ve Türk Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakılması provokasyonlarından sonra Recep Tayyip Erdoğan, “İsveç, nato üyeliği için bizden destek beklemesin” dedi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu açıklamasından sonra Finlandiya, “NATO’ya İsveç ile beraber gireceğiz” duruşundan vazgeçti. Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto,  asıl isteklerinin İsveç ile birlikte NATO’ya girmek. Olduğunu Ancak Finlandiya’nın  artık İsveç olmadan NATO’ya girmeyi düşünmek zorunda kaldığını vurguladı.


Pekka Haavisto, yaşanan son gelişmelerden sonra “NATO üyelik görüşmelerine birkaç hafta ara verilmesini ve ilişkilerin normalleşmesi için adımlar atılması gerektiğini” belirtti.
Fakat  “Sürecin uzaması, Finlandiya’yı rahatsız ediyor” sözlerine yer veren Finlandiya Dışişleri Bakanı, şöyle konuştu: “Sürecin nihayete ermesi çok uzun sürecekse, Finlandiya bu işi tek başına yaparak NATO’ya tek başına; İsveç olmadan üye olma yolunu seçecek.” 
 

Bakmadan Geçme